sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Akbank Kredi Kapama Rakamı Yükseltilmesi

Ergin Ergin25 Eylül 17:10

2018 de 48 ay vade ile çektiğim krediyi pandemi döneminde 3 ay ertelemek istedim bana erteleme için 1100 civarı rakam istendi o günkü durumlarda kabul ettim. Erteleme yapıldı ödeme planı geldi dün kapatmak istedi ödeme planına göre kalan ana para üzerinden 11.572 TL müşteri hizmetleri ise benden 13.145 TL yapmam gerektiğini söylüyor kendi şubem artum ve Perpa şubesi ile görüştüm burada yanlışlık var düzeltir ama biz bir şey yapamıyoruz müşteri hizmetleri yapıyor işlemi diye söyler müşteri hizmetleri artum şubesi ile görüşünden herkes topu diğerine atıyor ve personellerinize eğitimleri yetersiz sizin kayıtlarınızda vardır 15 yıllık bir bankacı olarak bunu net söylüyorum. 

Ödeme planının ne işe yaradığını neyin en şekilde ifade edildiğini bilmeyen müşteri hizmetleri personeliniz var. Bu işlemi için kayıt açtırdım 1 gün sürmeden çözülecek bir problemi hala çözemediler. Ödenmemiş günü gelmemiş aylardaki faiz ve vergi vs kalemleri çıkarttığınızda kapama tutarı çıkar burada erteleme yapıldığında eklenen faiz ve ek masrafları düşmediğinde ( erteleme işlemi iptale etmeyi bile düşünmüyorlar) bu sonuç çıkıyor işinizi kolaylaştırıyor bu kadar basit bir işlem bu işlemi de müşteri hizmetlerinde ilk görüştüm eleman biliyordu fakat sitemiz de giriş problemi olduğundan işlemi yapmadı. Acil sonuç alınıp tarafıma dönüş sağlanmasını istiyoruz.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ergin 25 Eylül 20:34

Göndermiş olduğunuz mail benim size iletişim şekilde cevaplamışsınız dün bu işlemin yapılmasını talep ettiğimde müşteri hizmetleri neden yapmadı ve şu anda işlemini yaptılar ama hemen iptal edilmiyor sizi arayacaklar diyor benim yarın kredi ödemem var ve kapama işlemi ile ilgili problem yaşayacağız çünkü yine fazla rakam çıkaracaksınız bu durumda personeliniz işlem yapma yetersizliğinden dolayı mağdur duruma düşmek istemiyorum ve ödeme planındaki rakamın altında olması gereken sigorta ve vs tutarlarda düştğünde rakam yine fazla söylenirse bu personelimizin hatasıdır benim değil eğer fark çıkarsa bu bankanızın sorumluluğundadır bilginize.

Akbank Logo Akbank 25 Eylül 17:12

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler