15 Ocak
#13452696

Akbank Kartım Tarafıma Ulaşmıyor!

Akbank'tan talep ettiğim kredi kartım yaklaşık 2 haftadır elime ulaşmıyor. Taşıma görevini üstlenen lakayıt firma hiçbir şekilde gönderim sağlamadan, tüm iletişim bilgilerim olmasına rağmen bana ulaşamaya çalışmadan ulaşamadığını iletiyor.


Tekrar gönderim için kendilerini arıyorum, ulaşamıyorum. Bankaya bilgi veriyorum banka diyor ki şubeye 7 gün içinde gelir, sonra siz gelip alırsınız. Şimdi soruyorum; bir ucundan diğer ucu yarım saatte biten Adana'da taşıyıcı firmanın size bu kartı 7 günde getirmesi normal mi?


Adana içinde bu kartı size 7 günde getiren firma müşteriye kaç günde getirir? Müşteriye evrakı ulaştırmayacaksanız bu tür işleri yapmayı verin.


Bu kartın tarafıma en kısa sürede ulaştırılmaması halinde direkt olarak iptal edilmesini istiyorum. Bilginiz olsun diğer bankalar talep açtığınızda adresinize gelip işlemlerinizi hallediyor ama siz kapınıza gelene işkence ediyorsunuz.

Senem Senem 139 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi15 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler