13 Temmuz 2013
#1898265

Akbank Kart Ücreti Alındı!

20***34 müşteri numaralı Akbank Axess Gold master kredi kartı kullanmaktayım. Bu kartıma bağlı ek kartımdan da daha yeni almama rağmen, bu karttan 45 TL kart ücreti alınmış. Kartı alırken bankayla görüşmemde alınmayacak demişlerdi ama maalesef tam 45 T, yazık değil mi ya. Bankanıza defalarca mail atmama rağmen bu ayda 45 TL kart üyelik ücreti alınmış.


Bu ücretin yasal olmadığını, yeni çıkan tüketici yasalarına aykırı olduğunu bilmeme rağmen yine alınmış. Bu ücretin tekrar iade edilmesini istiyorum. İade edilmemesi durumunda bölgemde bulunan tüketici hakem heyetine dava açacağımı belirtmek isterim. Ayrıca kartımın da kullanıma kapatılmasını istiyorum.

A.baki A.baki 99 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi14 Temmuz 2013

    Değerli müşterimizin iletmiş olduğu bildirim bankamızca değelendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde detaylı bilgi verilecektir. Değerli Müşterilerimiz bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ linkinden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

Ziyaretçi Yorumları