13 Eylül 2017 #9422835

Akbank Kart Satmak İçin Yapmadıkları Kalmıyor Fakat 2 Aydır Teslimat Bekliyorum!

Akbank'tan kredi kartı başvurusu yaptım 2 ay önce firma sürekli kartın dağıtımda olduğunu belirtiyor ve daha sonra kuryenin benim kartı kabul etmediğimi belirttiğini söylüyor. 8 kez en az bu şekilde aciliyet belirtilerek ürünün teslim edilmesi için işlem yapıldı belki 100 kez çağrı merkezi ve takım liderleri ile görüştüm fakat hiçbir değişiklik olmadı kart teslim edilmiyor. Kuryenet ile gönderiliyor kart fakat Kuryenet'i aradığımda ilgilenen kimse yok şikayet almıyorlar sürekli aynı kuryeci ürünü teslimata çıkarıyormuş fakat benim bilgim olmadan teslim almak istemediğimi belirtiyormuş. Bu kuryeci ile ilgili cezai işlem yapılmasını istiyorum.


Kart satmak için yapmadıkları kalmıyor fakat 2 aydır teslimat bekliyorum. Hiçbir işin peşine düşüp ilgilenmiyorlar . Her gün saatlerce telefonda bekliyorum kartın teslimatı için.

Melek 1.199 Okunma

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi14 Eylül 2017

    Değerli Müşterimiz bildiriminiz Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.Sonuç hakkında Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet Şubemiz üzerinden güncelleme sağlayabilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön