12 Ocak 2017

Akbank Kart Aidat Bedeli Kesti

Yaklaşık 10 yıldır kullandığım kredi kartıma bu yıl 109 TL kart aidatı yansıtan banka, bu aidatı alabilmek adına beni kaybetmeyi tercih etmiştir. Müşteri temsilcisine hiçbir yıl bu kart aidat bedelini ödemediğimi her yıl iadesini yaptıklarını söylediğimde, olabilir bu yıl böyle gibi son derece irrite edici bir tavır sergilemiştir.


Esasen 109 TL için kredi kartımı iptal etmemi sağlamakla büyük gurur duymalı. Ancak benim kredi kartını daha fazla kullanmam için neredeyse 7/24 ararken, 109 TL tahsil ederek istedikleri neticeye ulaşmış olmalılar ki üyeliğimi sonlandırdım. Tepe tepe, güle güle kullansın Akbank bu parayı şimdi.


Bankaların bu tavra devam etmeleri, zaten krizde olan vatandaşın kredi kartı tercihlerini azaltmalarını sağlamakta. Neden 5 kart kullanıp yıllık 500-600 TL ödeyelim ki? Bu aidatta ısrar etmeyen, müşteri odaklı bankalarla çalışmaya devam ederiz.

Evrim 401 Okunma

Cevaplar

  • Evrim05 Kasım 2017

    Kartı iptal ettirdikten sonra aidat bedelim iade edildi. Akbank benim kartı iptal etmemi sağladı ne ilginç:)

  • Akbank Temsilcisi12 Ocak 2017

    Değerli Müşterimiz bildiriminiz Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.Sonuç hakkında Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet Şubemiz üzerinden güncelleme sağlayabilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön