sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Akbank Hesabıma Bloke Konuldu

Okan Okan19 Ekim 18:18

16.10.2020 cuma günü kredi başvurusu yaptım internet bankacılığından kredim onaylandı yine Akbank'ta olan ikinci kredimi erken kapatmak için müşteri hizmetleriyle görüştüm görüştüğüm bayan şu an hesabınızda bloke görünüyor. Bunu kaldırmak için ilgili birime bildireceğim dedi bende tamam dedim ve cumartesi ınternet bankacılığıma girebiliyordum bugün yanı pazartesi ınternet bankacılığına girmeye çalıştım hesabınıza bloke konulmuştur.

Defalarca müşteri hizmetleriyle görüştüm var mı böyle bir saçmalık sırf o çektiğim krediyi kullanamayayım diye mi bloke koydunuz müşteri hizmetleri sürekli bana her defasında şubeye gitmeniz gerekiyor KKTC de şubeniz var da ben mi gitmiyorum Türkiye'de olsam zaten sizi aramam sürekli bana size dönüş yapacaklar deyip duruyorlar bu kadar ilgisiz alakasız bir banka daha görmedim..

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Okan 23 Ekim 06:52

Sorunum hala çözülmedi bir hafta oldu ve hala ne arayan var ne bilgi veren.

profile-icon Okan 20 Ekim 00:05

Kaç saat geçmesine rağmen 3 gün oldu hala ne arayan var ne bilgi veren

Akbank Logo Akbank 19 Ekim 18:20

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Okan 20 Ekim 14:35  

    Sorumsuzsun Akbank hala iletişime geçen olmadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler