Akbank Hesabıma Benden Habersiz Bloke Konulmuş

Halis Halis1 hafta önce

Ben bankanız müşterisiyim. T. C. Kimlik numaram 127*****382. Ben askerim ve sürekli yurt dışında görev alıyorum. Her ayin 15 nde maaşım yatar borcum varsa öderim, ihtiyaçlarımı karşılarım ve benim otomatik ödemelerimle kredilerim ödenir. Fakat ne hikmetse benim hesabıma bloke konulmuş hiçbir şekilde EFT havale gibi işlemler yapamıyorum. Müşteri hizmetlerini 15.09.2020 tarihinde 3 defa aradım. İlk aradığımda çok fazla para akışı olduysa konulmuştur bloke diye varsayımlar üzerine konuştular benimle ve hesap hareketlerime baksalar öyle dedikleri gibi bir para akışı olmadığını zaten gorecekler. Neyse yarım saate açılır dedi ama ne açılan bir hesabım ne de arayan var. Gün içinde o kadar saatten sonra tekrar aradım, açılır bekleyin sizi ararlar dediler yine bekledim. Ama artık kredilerim riske girdiği ve benimde diğer bankalarla problem yaşayacağım bir durum oluştuğu için 3. Kez aradım gece. Size dönüş yapılacak deyip kapatıldı. Yalnız anlaşılmayan bir konu var ki ben askerim ve yurt dışında olmam sebebiyle telefon genelde kapalıdır ya da bulunduğum bölgede telefon çekmez. Tek bir noktada çeker, bende sadece oraya giderek arama yapabiliyorum zaten. Öyle bankanın keyfine kalıpta istedikleri zaman bana ulaşma lüksleri yok maalesef. Güvenlik sebebi olduğunu söylediler en son aradığımda ama neyin güvenliği bu anlamadım. Benim ödemelerimin 1 gün daha gecikmesi durumunda bankanızı ulaşabileceğim her yere şikayet edeceğimi bilmenizi isterim. Bu sebeple o koyduğunuz blokenin bugün mutlaka ama mutlaka kalkması için elinizden geleni yapın lütfen. Yoksa benim kredilerim ve sicilim riske girerse, borçlarım ödenmezse hiç iyi şeyler olmayacak buna emin olun. Müşteri memnuniyeti acısından en azından bu durumu hemen düzeltin lütfen. İyi çalışmalar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Halis 1 hafta önce

Ya ben derdimi anlatamadım ya da bankanız otomatik cevap vermeye devam edecek bu şekilde. Umarım bugün bu bloke kaldirilir.

Akbank Logo Akbank 1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler