Toplam çözüm sayısı
..
Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Akbank Hesabıma Aniden Bloke Koydu

2.449görüntüleme
Tuğba
Tuğba 2 hafta önce

Yaklaşık 2 yıldır Akbank müşterisiyiz. Hesabıma aniden gelen blokeden dolayı şu pandemi döneminde hem mağdur olduk hem rezil olduk. Çocuğumun rahatsızlandığından dolayı aracımı sattım 81.000 TL'ye. Aracın değeri 90.000 TL idi ama acil ihtiyaçtan dolayı çok düşük paralara verdim ve bankaya yatırdım. İstanbul’da bir hastaneye gittik, ödeme yapmak istediğimde baktım ki hesap bloke biz şok olduk. Memleketten para istedik, zar zor ayarlayıp o anki hastane masraflarını ödedik ve sonrasında Kütahya'da bulunan şube temsilcimiz ile görüşmemiz istendi. Müşteri hizmetleri tarafından geldiğimizi söyledik. Şube temsilcisi bizlik bir şey yok genel merkezle konuşun dedi. 

Genel merkezi arıyorum şubeye gidin biz göremiyoruz diyor. Müşteri hizmetleri şubeye paslıyor şube temsilcisi müşteri hizmetlerine. Herkes başından göndermeye çalışıyor. Şu an yaklaşık 2 ay oldu halen bir bilgi yok. Buradaki şube temsilcisi sorunumuza doğru dürüst yanıt bulamadığı gibi başka kişilerden yardım almaya çalışıyorum diye üstüne bir de tersliyor. Mesajları saklıyorum! Evde ne altın ne İnci kaldı, hepsini sattık. Bir umut haftada iki kez arıyorum, genel merkeze mail de attık ama sonuç gene değişmedi. Dava açacağım ama avukata verecek paramız kalmadı. Şu pandemi döneminde bu yapılan şey çok acı ve ciddi mazeretlerimiz olmasına rağmen halen paramızı vermiyorlar. 

Bu arada 3. gün kredi kartı ve hesap blokesini kaldırdılar ama 95 bin halen blokede onu ne veriyorlar ne bilgi veriyorlar.  Bu yazımı burası dahil tüm sosyal medya platformlarında paylaşacağım. Bir kişi dahi para yatırmasın o bankaya. Ben yandım, çok yazık! Kendilerini anlatırken çok halkın içinde profesyonel bir firma olmaktan bahsediyorlar ama alakaları yok. Bu arada şube müdürüne asla bağlamıyorlar bir türlü bu nasıl bir şey anlamadım. Giren çıkan paranın her kuruşunun hesabını veririm, çözün benim paramı ya da evrak talep edin ya da bir şey söyleyin diyorum yok imkanı yok muhatap bulamadık kendimize. 

Kredi kartına yüklendik ayın 27 'sinde ödemesi var nasıl öderiz bilmiyorum. Gerçekten çok mağduruz. Bütün mal varlığımız gitti. Bu zor günlerde perişan olduk. Başka bankalarda da hesabım var 10 yıldır kullanıyorum, tek bir kuruşuma dokunmadılar. Akbank kadar kötü bir banka görmedim. Çok pişmanım oradan hesap açtırdığıma.

Akbank Logo
Akbank2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler