Toplam çözüm sayısı
..
Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank Hesaba Bloke Geldi

1.175görüntüleme
Mustafa
Mustafa 15 Ocak 01:53

Yaklaşık 2 yıldır Akbank müşterisiyiz. Ama hesabıma aniden gelen blokeden dolayı şu pandemi döneminde hem mağdur olduk, hep rezil olduk. Çocuğumun rahatsızlandığından dolayı aracımı sattım, 81 bin TL'ye aracın değeri 90 bin lira idi. Ama acil ihtiyaçtan dolayı çok düşük paralara verdim. Bankaya yatırdım.

İstanbul bir hastaneye gittik, ödeme yapmak istediğimde baktım ki hesap bloke. Biz şok olduk. Memleketten para istedik, zar zor denkleyip o an ki hastane masraflarını ödedik. Sonrasında Kütahya'da bulunan müşteri temsilcimiz ile görüşmemiz istendi. Müşteri hizmetleri tarafından geldik, müşteri temsilcisi bizlik bir şey yok, genel merkezle konuşun dedi. Genel merkezi arıyorum şubeye gidin biz göremiyoruz derken, tam 1.5 ay oldu halen bir bilgi yok.

Buradaki müşteri Temsilcisi sürekli tersliyor ve mesajları saklıyorum, evde ne altın kaldı, ne İnci hepsini sattık. Bir umut hafta da iki kez arıyorum, genel merkeze mail de attık. Ama sonuç gene değişmedi. Dava açacağım ama avukata verecek paramız kalmadı. Şu pandemi döneminde bu yapılan şey çok acı ve ciddi mazeretlerimiz olmasına rağmen, halen paramızı vermiyorlar.

Bu arada 3. Gün kredi kartı ve hesap blokesini kaldırdılar. Ama 95 bin halen blokede, onu ne veriyorlar, ne bilgi veriyorlar. bu yazımı burası dahil bütün sosyal medya platformlarında paylaşacağım. Yazık çok yazık.

Kendilerini anlatırken çok halkın içinde profesyonel bir firma olmaktan bahsediyorlar, ama alakaları yok. Bu arada da şube müdürüne asla bağlamıyorlar. Bir türlü bu nasıl bir şey anlamadım diyorum, giren çıkan paranın her kuruşunun hesabını veririm, çözün benim paramı ya da evrak talep edin ya da bir şey söyleyin yok, imkanı yok, muhatap bulamadık kendimize. Kredi kartına yüklendik, ayın 27 de ödemesi var nasıl öderiz bilmiyorum. Bana banka yetkilisinin verdiği cevap ek de fotolar da.

Akbank Logo
Akbank15 Ocak 01:54

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler