sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Akbank Hemen Hemen Her Şey Sorun

Berker Berker3 hafta önce

Akbank son aylarda çoğu konularda saçmalamaya başladı. Sanal kart oluşturmak istiyorum son 24 saatin geçmesi gerekiyor diyor ne alaka ise!

Tarafıma bankamatik kartı gönderiliyor ne hikmetse her kurye ve kargo bizi evde buluyor ama Aktif İleti bizi evde bulamıyor evde olmamıza rağmen. Bir bankamatik kartı 4 hafta olacak hala teslim edilemedi. Mobil bankacılıkta kredi kartımda kuryeye verilmiştir yazıyor arıyorum hayır henüz basım aşamasında diyor. 

Müşteri hizmetlerini aradığımda 5'i tuşladığımda şifremi girerdim artık direk beni bilgi almadan müşteri hizmetlerine bağlıyor müşteri temsilcileri hemen hemen artık her soruya cevap veremiyor. Yılda 140 küsuratlı kredi kartı aidat ücreti alıyor. Az bir süre daha böyle devam ederse bütün kartlarımı ve hesaplarımı kapatacağım.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Akbank Logo Akbank 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler