Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Rahman'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Akbank Hayata Devam Sigortası İptali

1.049görüntüleme
Rahman
Rahman 25 Kasım 2020 15:52

Aksigorta hayata devam sigortapoliçesi, Akbank'tan kullandığım bir krediye bağlı olarak mecburi şekilde yapıldı. Yıllık periyotlarla yenileniyormuş. Kredi taksit ödemelerim 7 ay önce bitmesine rağmen, ben takip edemediğim için sigorta prim ödemesini de yıl başında peşin aldıkları için, ancak sigortanız yenilenecektir diye mesaj gelince farkına vardım. Yani krediye otomatik bağlanan bir sigorta neden kredi ödemem bitince bitmiyor da, üstüne üstlük hiç alakası yokken yenileme istemiyorum diye dilekçe yazıp gönderene kadar poliçeyi otomatik yeniliyorsunuz. 

7 ay erken biten kredim için 7 aylık prim miktarımın iade edilmesi gerekir. Banka müşteri temsilcim yapamayız dedi. Bir de yeni öğreniyorum, Aksigorta'dan müşteri temsilcisi söyledi. Kredi kullandığınızda mutlaka sigorta yapılıyor ama iki gün sonra dilekçe verin iptal ettirin dedi.Ben neden 3000 TL verdim üç yılda?

Akbank Logo
Akbank25 Kasım 2020 15:52

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Rahman
Rahman30 Kasım 2020 00:15

Cevap alamadım. Çözüm alamadım.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler