16 Mart
#11724916

Akbank Haksız Ücret Kesintileri!

Değerli Şikayetvar üyeleri,
ortalama 5 yıldır Akbank Axess kredi kartı kullanıcısıyım. 5 yıl toplamında 633 TL kesinti yapan Akbank tüketiciyi bırakın bilgilendirmeyi haksız şekilde sormaksızın kredi kartından işletim ücreti adı altında haksız kazanç sağlamaktadır.
2015 yılı baz alındığında; 2016 yılında % 9'luk bir artışa, 2017 yılında % 19, 2018 yılında % 36 ve 2019 yılında ise % 69'luk bir artışla kesintiye gitmişlerdir. Kesinti oranları neye göre belirlenmiş ve tüketicilere bilgi dahi verilmemiştir. Müşteri hizmetleri ile yapılan tüm görüşmelerde cabası.
Sayın Akbank, kendinizce hazırlayıp derlediğiniz ve hatta oynadığınız sözleşmelerin hiçbir hukuki dayanağı olmamakla beraber sözleşmeler kanunlara aykırı düzenlenemez. Sözleşmenin tanımından da anlayacağınız üzere 'tarafların birbirine uygun irade açıklamalarıyla yapılan bir hukuki işlem' olmasıdır. Vatandaştan irade beyanı dışında para alınması değildir.
Aldığınız paralar milletçe tarafınızdan geri alınacaktır.

Ozer Ozer 246 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi16 Mart

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ziyaretçi Yorumları