Toplam çözüm sayısı
..
Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Alkan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Akbank Habersiz Kredi Kartı İptali

1.117görüntüleme
Alkan
Alkan 14 Aralık 2020 16:52

2 ay önce yaptığım harcama itirazımdan sonra fark ettim ki Axess kredi kartımı kullanamıyorum. Başta önemsemedim, zaten hali hazırda 7 bankayla çalışıyorum ve ödemelerim 1 gün bile aksamadı. Bugün tekrar fatura ödemek için Axess kredi kartımı kullanmayı denedim fakat yine red verdi. Bunun üzerine müşteri hizmetlerini aradım, kredi kartımın kapatılmadığını, banka tarafından tamamen iptal edildiğini söylediler. Sebebini sordum, ekranda başka bir ibare göremediklerini, herhangi bir şubeye gidip daha detaylı bilgi alabileceğim söylendi. Kalktım, pandemi döneminde dışarı çıkmayı çok istemeden gittim. Güvenlik sıra alıp bankanın dışında beklemem gerektiğini söyledi. Sıra numaram 905, 30-35 dakika kadar bekledim, güvenlik halime dayanamayıp, "yukarıda s. Hanıma git, benim gönderdiğimi söyle baksın neden kartın kapanmış" dedi, tamam dedim çıktım yukarı. Yanan numara 904, biraz bekleyim dedim çalışan 3 bayan var, bir yarım saat de orada bekledim. Sürekli telefon açıp kapanıyor araya giremiyorum, 905 numara hiç yanmayacak gibi. Neyse sonunda bir boşluk yakalayıp sordum, s. Hanım siz misiniz? "yan masa" dedi. S. Hanım bir telefonu açıp bir telefonu kapatıyordu, yine bir 15-20 dakika bekledim, ufak bir boşlukta meramımı ilettim, kimlik no'mu istedi s. Hanım, verdim, kartımın banka tarafından iptal edildiğini söyledi, halbuki ben de aynı bilgiyi verdim kendisine, “sebebi nedir” dedim, "göremiyorum" dedi. Müşteri hizmetlerinin şubeye yönlendirdiğini ilettim. Tam bu sırada arkama bir beyefendi geldi (s. Hanım kendisini tanıyordu ve anladığım kadarıyla bir birikimi vardı bankalarında), s. Hanım bana bir de yan masada f. Hanım var diyerek beni yan masaya salladı. Tabi para yatıran müşteri varken bu işlerle uğraşmak istemedi anladığım kadarıyla. F. Hanım'ın karşısında bir müşteri vardı, bir yarım saat de orada bekledim. Beklerken müşteri hizmetlerini aradım tekrar ve şubenin de detaylı bilgi vermediğini ilettim. Telefonda sessizlik oldu, bu sessizlikte f. Hanım müsait oldu ve kimliğimi uzatarak kartımın neden iptal edildiğini sordum ve yine aynı cevabı aldım, “kartınız banka tarafından iptal edilmiş”. Ne müşteri hizmetleri ne de şube neden kartımın iptal edildiğini bilmiyordu. Müşteri hizmetlerindeki a. Bey ile biraz daha sessiz kaldıktan sonra beni hatta bekleteceğini söyledi, 2 dakika sonra talep oluşturacağını ve en geç 7 günde dönüş olacağını söyledi. Güldüm, 2 buçuk saatim boşa gitmişti ve 905 numara hala yanmamıştı.

Gelişme
Gelişme

14 Aralık 2020 16:56

30 Eylül 2020 de bazı harcamalarım için Akbank Axess kredi kartıma harcama itirazını avukatım aracılığı ile yaptım. Dilekçeyi avukatım vermesine rağmen, her zaman kredi vermek, kampanyaları iletmek v. B. Sebeplerle beni cep telefonumdan arayan sevgili Akbank müşteri hizmetleri nedense bu konuda posta yolu ile benimle iletişime geçmeyi seçmiş (! ) 16.11.2020 tarihli bildirisi elime 8.12.2020 de ulaştı. Olumsuzdu ve itirazım devam ediyorsa 60 gün içinde başvurmam gerektiği yazıyordu. Avukatıma ilettim, avukatım kendisiyle iletişime geçmeleri gerektiğini belirtti. Neticede ben avukata belli bir ücret ödedim v e vekalet verdim bu işleri takip etmesi ve süreci daha iyi bildiği için. Velhasıl kelam, neden prosedüre göre avukatımla iletişime geçmeniz gerekirken, avukatıma değil de bu bildiriyi bana ilettiniz? 2. Sorum da neden her zaman telefon ile ararken posta yolunu seçtiniz?

Akbank Logo
Akbank14 Aralık 2020 17:40

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Alkan
Alkan23 Aralık 2020 12:12

1 hafta geçti. Ben müşteri hizmetlerinizi aradım bugün. 16 aralıkta bana mail iletilmiş güya. Ne gelen kutusunda ne de spam kutusunda 16 Aralık tarihli sizden gelen bir mail yok! Telefonda tekrar kayıtlı mail adresime gönderim yapmalarını istedim hatta farklı bir mail adresi de verdim, gönderdiler ama bana mailleriniz ulaşmıyor! Halbuki ekstre mailleriniz her zaman geliyordu.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler