Akbank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank Erteleme İşlemi

2.279görüntüleme
Erdinç
Erdinç 27 Kasım 2020 15:41

Ben pandemi sürecinde bile soluksuzca çalışan, Turkcell çalışanıyım, kredi kartlarımı Artı Para hesabımı aktif şekilde kullanıp kart taksitlerimi de günü gününde geciktirmeden ödüyordum. Bir gün banka beni aradı ve erteleme işlemi diye bir fırsatımızın olduğunu, pandemi sürecinden dolayı müşterilerimize kampanya gibi bir uygulamamız var diyerek kredi kartlarımın taksitlerini 3 ay erteleme işlemi uygulattırdı, 20 gün geçmeden diğer bankalardan bloke geldi.

Paycell hesabımda kullandığım 300 liralık bakiye bile iptal oldu, Akbank ne limit tanımlama yaptı ne de başka kart verdi, kredi kartının limiti yüksek diye başka bankalar kart vermiyor düşüncesi kafamda oluştu. Kredi kartlarımı iptal ettim Akbank'tan ama bu defa müşteri limiti yüksek olarak kaldı öylece, onu da indirmediler. Aradığım zaman durumu şubeden öğrenip düzeltin dediler. Şubeye gittiğimde de buradan bir şey görünmüyor. Müşteri temsilciliğiyle görüşün deyip, işin içinden çıkmaya çalıştırlar. Konuşmaların görüşmelerin kaydı var. Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezine şikayet edeceğim.

Akbank Logo
Akbank27 Kasım 2020 15:42

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler