Akbank Ek Kart Kullanmamanız İçin Elinden Geleni Yapan Bir Banka

Nuray Nuray12 Kasım 2020 13:23

Ben Akbank ek kartımı yaklaşık bir yıl önce aldım. Aldığım günden beri bir türlü şifre belirleme olayını gerçekleştiremedik. Arıyoruz çağrı merkezini zaten babamın üstüne adama yemin ederim on kere arattım. 

Şifre belirliyoruz ATM'ye gidiyorum, kartı şifre geçersiz deyip yutuyor. Bu işlem en az 5 kez gerçekleşmiştir. Arıyoruz böyle böyle diye bilmiyoruz yeni kart yollayalım çözüm bu. Tek kullanabildiğim şu an internet alışverişiydi. Şimdi de ona sim kart blokesi kondu. Arıyorum mobil uygulama içinden arayın. Oradan arıyorum. Hayır oradan aramadınız yardımcı olamıyoruz. Şu an mecbur olmasam asla sizi tercih etmem. 

Yazık gerçekten güvenlik adı altında eziyet ediyorsunuz. Müşteriyi değil kendini düşünen bir banka. Çevremden duyduğum şeyler de aksi değil zaten. Olan taksitler biter bitmez kapatacağım.

Cevaplar

Akbank Logo Akbank 12 Kasım 2020 13:24

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler