Toplam çözüm sayısı
..
Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ebru'nun şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Akbank Çm Kanalı Aktivasyon Kapalı!

611görüntüleme
Ebru
Ebru 6 gün önce
ÇözüldüÇözüldü
Ebru'nun Teşekkür Mesajı
“Sorun kendiliğinden çözüldü ancak Akbank anında yanıt vererek ilgilendiğini gösterdi zaten. Teşekkürler”

Çm kanalı aktivasyon kapalı diye bir hata veriyor! Yurt dışındayım ve Akbank mobilden girebiliyorum sadece bankama ve ödemelerimi, kredilerimi bu sayede ödeyebiliyorum. Simdi ne yapacağım bu hatadan dolayı mobil app i kullanamazsam mahvoldum! Sorunu çözer misiniz? Dediğim gibi bir süre daha yurt dışında olacağımdan telefonla SMS ile bana ulaşamazsınız, bu sorunu lütfen beni mağdur etmeden çözün!

Akbank Logo
Akbank6 gün önce

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Ebru
Ebru5 gün önce

Sorun kendiliğinden çözüldü ancak her ne sebeptense lütfen konuyla ilgilenin, yurt dışında olduğum için çok büyük sorun olacaktı benim cin, neyse ki su an için hata giderildi.

Ebru
Ebru3 gün önce

Sorun kendiliğinden çözüldü ancak Akbank anında yanıt vererek ilgilendiğini gösterdi zaten. Teşekkürler

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler