14 Kasım
Yorum Yap
#11147367

Akbank Çağın Gerisinde Kalmış Banka

İlk kez Akbank Axess kartımı 8 Ekim tarihinde aldım ve 7 TL tutarında harcama yaptım hesap kesim tarihi 12 siydi ve internet bankacılığından ödememi gerçekleştirdim sonraki donemde hiçbir harcama yapmadım başka banka kartımı kullandım 13 Kasım'da gelen ekstrede hiçbir harcamam olmamasına rağmen 136 TL borçlu görünüyorum bu borcun sebebi ise üyelik ücreti gözüküyor bu ne saçmalık böyle nereye üye oldukta ücret veriyoruz bit bankanın asli görevi olan finansman aracı kredi kartını aldım bu kartı kullanırım ödemezsem faiz öderim bunun dışında.

Ahmet 291 Okunma

Cevaplar

  • Ahmet14 Kasım

    Akbank Axess Mastercard sonu 9310 olan kartımdan hukuksuz olarak 12.11.2018 tarihinde üyelik ücreti adı altında çekilen 136 TL'nin iptalini ve ''5464 sayılı banka kartları ve kredi kartları kanununun sözleşme genel işler şartlarını düzenleyen 24/4'uncu "kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir surette ödeme talep edilemez. Kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez'' maddesine istinaden talebinizi geri çekmenizi aksi halde Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağımı ve bankanızla ilişkimi keseceğimden emin olabilirsiniz.

  • Akbank Temsilcisi14 Kasım

    Değerli Müşterimiz bildiriminiz Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır.Sonuç hakkında Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet Şubemiz üzerinden güncelleme sağlayabilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ formu ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler