Akbank Bayramım Zehir Oldu

Bekir Bekir02 Ağustos 21:48

26 Temmuz 2020 günü Axess Platinum kredi kartım ATM'ye takmamla birlikte bloke edildi. 4442525 hattınızı aradım. Müşteri temsilcisi kartın iptal olduğunu belirtip yeni kart başvurusu aldı. Geçen süreçte kart teslim edilmedi ve bayram tatili başladı. Mobil bankacılık işlemi yapmaya çalışırken SMS ile iletilen cep şifreleri bloke edildi. Ne QR kodu ile ne referans kodu ile işlem yapamadım zira her iki işlemde kredi kartına bağlanmıştı ve benim kredi kartım sebepsiz olarak bloke edilmişti. 4442525 ile defalarca görüşmeme ve şikayet kaydı oluşturmama rağmen çözüm bulunamadı ve bayram sonrası şubeye gitmem önerildi. Hata iletisi : size SMS ile iletilen cep şifreniz kilitlenmiştir.

Anlayacağınız param var ama yok ve ben bayramda çocuklara harçlık veremedim, başkalarına el avuç acar durumuna düşürüp mağdur ettin beni Akbank. Sayenizde param olmadığı için kurban alıp ibadetimi yerine getiremedim, vebali de günahı da Akbank’ın boynuna. Bekir dikkaya / Eskişehir (Atatürk Bulvarı şubesi maaş hesabı müşteriniz)

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Akbank Logo Akbank 02 Ağustos 21:50

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler