Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank Axess Kart Yetersiz Müşteri Desteği!

475görüntüleme
Feyyaz
Feyyaz 20 Kasım 2020 12:27

Kartımdan silinen otomatik ödeme kampanyası iptali nedeniyle 21 TL Chip Para ve ekstra tahsil edilen 14 TL ücret ile ilgili müşteri hizmetlerine yapmış olduğum şikayet Axess kartınızda Chip Para'lar silinmez birikir mesajı gelmesine ve otomatik ödeme talimatı taahhüt süresinin müşteri hizmetlerini arayarak öğrenip bu müddete göre iptal etmeme rağmen geri iade edilmemiş açıklama olarak ise otomatik cevap niteliğinde silinen Chip Para'ların süresi dolmuş denilmiştir. Yaşadığım mağduriyetin daha detaylı incelenerek tarafıma bilgi verilmesini talep ederim.

Gelişme
Gelişme

25 Kasım 2020 11:08

Yaptığınız reklamlarda ve yolladığınız mesajlarda chipparalar silinmiyor ifadesi yazıyor. Müşterilerinizi yanlış bilgilendiriyorsunuz.

Akbank Logo
Akbank20 Kasım 2020 12:28

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler