Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Akbank Atm'ye Yatırdığım Para Nereye Gitti?

1.589görüntüleme
Kaan
Kaan 16 Ekim 2020 16:35

05 ekim 2020 saat 10:00 sularında Küçüksu CD. ATM'den Artı Para borcumu yatırmak istedim fakat ATM arızalı olduğu bilgisini ekrana verdi. Yaklaşık 40 dakika. Sonra tekrar aynı ATM'ye gelerek parayı yatırdım. Bilgi fişi istememiş olmama rağmen, 4,75 TL masraf kestiğini bildiren fişi verdi. Bu işlemden normalde masraf almıyor ve bende buna sinirlenerek fişi maalesef çöpe attım. Eve geldiğimde durumu kontrol etmek için mobilden baktım fakat para hesabıma geçmemişti. Hemen Akbank'ı aradım. Benimle konuşan çalışan, para sıkışması olduğu söyledi fakat Küçüksu CD. İki ATM olmasına rağmen ATM kodunu önemsemeden benim sorunuma ilişkin yanlış ATM'ye kayıt oluşturdu. 09 ekim 2020 tarihinde ise bilgilerin yetersiz olduğu için sorunumun çözülmediğine dair tekrar bir mesaj gönderdiler. Bunun üzerine tekrar Akbank'ı arayarak durumu bildirdim ve işlem yaptığım ATM'nin numarasını alarak tekrar kayıt açtırdım. Yine sonucu beklemeye başladım ve 15 Ekim 2020 tarihinde tekrar bilgilerin yetersiz olduğu nedeniyle inceleme yapılamamıştır mesajı geldi. Burada baştan aşağı bir önemsememe olayı söz konusudur; ilk başta böylesine bir sorun için, aynı cadde iki ATM olmasına karşın ATM numarasını dikkate almadan kafasına göre kayıt açan müşteri temsilcisi, daha sonrasında bilgiler yetersiz diyerek müşterisini başından savan bir birim var. Tüm gerekli bilgileri vermeme rağmen bilgi nasıl yetersiz olabilir? Ayrıca kullandığım ATM'de ve günümüzde her ATM'de kocaman kameralar var. Neden kameradan bakıp bu parayı yatırıp yatırmadığımı bulmuyorsunuz, ya da benim adıma bu ATM'nin ne işlemi yaptığını neden bulup bana neden söylemiyorsunuz? Bu kadar zor olmasa gerek! Ayrıca 7 senelik müşterinizi yalancı konumuna sokmuş oluyorsunuz. Böyle küçük bir sorunu çözülmez duruma sokan Akbank'a bir taşıt kredisi kullanırken bile 50 kere düşünürüm. Müşterisini ve sorununu umursamayan bir bankayla çalışmak ve bu eziyeti çekmek istemem artık. İleride daha büyük sorunlar ile karşılaşmamak için kartımı kapatmayı bile düşünür oldum. Sorunun çözülmesi konusun da işini önemseyen insanlar inşallah bana yardımcı olur.

Gelişme
Gelişme

09 Kasım 2020 22:01

05.10.2020 tarihinde Artı Para borcuma ilişkin ödeme yapmak üzere sabah saat 10:00 sularında 00008196 numaralı Küçüksu caddesindeki Akbank bağımsız ATM'ye geldim. Arıza bildirimi çıktı, işleme onay vermedi. Saat 10:40 sularında tekrar 00008196 numaralı ATM'ye gelerek 270 TL bankamatiğe yatırdım ve parayı kabul etti. Sonra internet bankacılığından baktım ve yatırdığım paranın ve yapılan işlemin yansımadığını gördüm. Müşteri hizmetlerini aradım ve para sıkışması olduğunu söylediler ve kayıt açtılar. Ertesi gün aradığımda görevlinin yanlış bankamatiğe kayıt açtığını söylediler ve doğru bankamatik kodunu (00008196) alarak ilettim. Tüm bilgileri vermiş olmama rağmen verilen bilgilerin yetersiz olduğu için sonuca varılamadığını söyleyen mesajlar gönderdiler. Kamera kayıtlarına bakılmasını, bankamatiğin hangi işlemi yaptığını söylemelerini rica ettim ısrarla bunu kabul etmediler. 4 kez kayıt oluşturdum. En son ise ATM’de fazla para bulunmadığını söyleyerek geçiştirdiler. Ekonomik olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu dönemde Akbank'ın gösterdiği umursamaz tavır, bu kurumun müşterisi olma pişmanlığını bana yaşattı. Kartın borcunu kapatır kapatmaz, hemen Akbank hesabımı kapatacağım. İnşallah Akbank gibi şirketler bir daha karşıma çıkmaz.

Akbank Logo
Akbank16 Ekim 2020 16:36

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler

profile
  • -görüntüleme
  • 1 hafta önce

Akbank ATM Para Yutması

profile
  • -görüntüleme
  • 24 Aralık 2020 23:01

Akbank Sim Kart Blokesi

profile
  • -görüntüleme
  • 08 Aralık 2020 01:36

Akbank Hesap Blokesi