Toplam çözüm sayısı
..
Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Dogan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Akbank ATM'nin Parama El Koyması

506görüntüleme
Dogan
Dogan 06 Ocak 13:04

Konya Akıncılar Mahallesi sille Caddesi Akbank ATM'sinden 31.12.2020 tarihinde saat 17.00 civarında kredi kartı borcunu ödemek için yatırmaya çalıştım açılan para bölmesine 2100 TL yerleştirdim ATM sayılan para miktarı olarak 600 TL kabul geriye bana 1400 TL sayılamayan para olarak iade etti hemen müşteri temsilcisini arayıp durumu izah ettim inceleme yapılıp tarafıma herhangi bir para olmadığını beyan ettiler. 

Sonuç olarak ATM den işlem yapıyoruz sorunu beyan edeceğimiz muhatap bulacağımız kimseye ulaşamıyoruz bu tamamıyla tekniksel bir arıza olan ATM den kaynaklı gerekli tüm incelemeler detaylı olarak yapılsın gerekirse kamera kayıtları incelenip tarafıma iade edilmesini istiyorum tekniksel problemden kaynaklı sorunlar bizim paramıza ATM'nin el koymasıyla hiçbir hakkımız olmadığı anlamına gelmemeli.

Akbank Logo
Akbank06 Ocak 13:06

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Başak
Başak10 Ocak 15:47
 

Öncelikle bizde ailecek bu sorundan hakkımızı hukuksal olarak arıyoruz 1 senedir. Hem de küçük meblağ da değil. Yalnız olmadığınızı söylemek istedim. İyi günler.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler