Akbank ATM'den Çekemediğim Paranın Hesabımdan Düşülmesi

Serdar Serdar02 Temmuz 02:20

13.06 2020'de saat 13:03 te Eskişehir'de Sakarya 1 Caddesi ile Kırım Caddesi köşesine çok yakın bağımsız bir Akbank ATM' sinden elimi değirmeden işlem yapmak için telefonumun mobil işlemlerinden QR kodunu kullanarak 150 TL çekmek istedim. Her şey normal olmasına rağmen ATM nin para bölmesinden çıkması gereken para çıkmadı. Eğilip baktığımda paranın sadece kenar yüzeyini bir çizgi şeklinde görebildim.

 Elimde beyaz Nitril eldiven vardı, yinede tırnağımla alabilir miyim diye sağ elimin işaret parmağıyla almaya çalıştım ama ulaşamadım. Akabinde para bölmesi kapağı kapandı o esnada ATM ekranında paranız hesabınıza iade edildi benzeri bir yazı gördüm. QR kodlu işlemde bir sorun var demek ki düşüncesiyle banka kartımı çıkarıp o şekilde para çekmek istedim. Kartı söküp sıfremi girdiğimde hesabımdan 150 TL düştüğünü gördüm.

 Geri yatması biraz gecikecek sanırım diye düşünerek 150 TL yazıp hiçbir sorun yaşamadan ve para bölmesinden de parayı kolaylıkla alabileceğim şekilde 150 TL geldi ve aldım. Sonra hesabımı kontrol ettiğimde 2. Kez 150 TL düştüğünü gördüm. Şu halde 150 TL aldım fakat hesabımdan 300 TL düşmüş oldu. Hemen Müşteri temsilcisini aradım, ulaşmam zor oldu kendileri beni ilgili temsilciye aktardılar ona ulaşmam daha zor oldu nihayetinde 29 dakika 8 saniyede sorunumu anlatabildim. Bana bildirim açalım incelensin dediler ve telefon görüşmemizi bitirdik.

16.06.2020 de bana bir SMS geldi " ATM de iade edilecek bir tutar bulunamadı" diye. Bunun üzerine tekrar aradım. Bu kez 15 dakika. 8 Sn... Lik bir görüşmeyle detaylı bir inceleme için tekrar bildirim açalım dediler. Kamera görüntülerini de inceleyin lütfen beni kötü durumuna düşürüyorsunuz bundan çok rahatsız oldum dedim. Telefonu kapattık.

O gün bu gündür 2-3 günde bir arayıp soruyorum " bildiriminiz açık görünüyor, sonuçlanmamış" diyorlar " işleminizin hızlandırılması için bilgi giriyorum" diyorlar ve bana başkada bir şey yapılamayacağını söylüyorlar. Şimdi benim işlem yaptığım meblağ daha büyük bir miktar olsaydı, ben günlerce oturup bekleyecek miydim? Kaldı ki paramı vermeye hiç niyetleri yok gibi hissediyorum. 

Sistemlerinde bir sıkıntı olduğunu, QR koduyla para çekmiş göründüğümü, kamera kayıtlarını görme isteğimi ısrarla belirtiyorum. Böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylüyorlar, anladığım kadarıyla kendileri de incelemiyorlar. Benim başka ispat etme şansım yok ki, ben ne yapayım her para çektiğim de görüntümü telefona mı kaydedeyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Serdar 25 Temmuz 22:22

Şikayetvar ekibine teşekkürü bir borç bilirim. Sorunumun hızlı bir şekilde çözümünü sağladılar.

profile-icon Serdar 02 Temmuz 12:47

Bankanıza kendimi anlatamıyorum sanırım. Sürekli olarak aynı konuyu anlatıyorum. Sizde ısrarla aynı standart cevabı tekrar ediyorsunuz. Anladığım kadarıyla bu otomatik cevap fakat ilginçtir ki müşteri temsilcisi de aynı otomatik cevabı veriyor. Çözüm sunacak biriyle de görüştürülmüyorum. Ben zaten yaklaşık 20 gündür bekliyorum, neyin bilgilendirmesini yapacaksınız. Lütfen şikayetimi okuyup cevaplar mısınız?

Akbank Logo Akbank 02 Temmuz 02:22

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler