01 Şubat
Yorum Yap
#11529477

Akbank 444 25 25 Müşteri Hizmetleri Kart Şifresi Alamamak!

01/02/2019 17:44 sularında Akbank çağrı merkezi arayarak internet bankacılığı şifremi almak istedim. Sistem yapmak istediğiniz işlemi kısaca özetleyin dedikten sonra internet bankacılığı şifremi almak istiyorum diye ilgili menüye bağladım. Sonrasında sistem benden T.C. Kimlik numaramı istedi bunu giriş yaptıktan sonra 4 haneli kredi kartı şifremi tuşlamamı istedi oysa ki kredi kartı çok uzun yıllar önce iptal etmiştim.
Endişelendim ve kayıp çalıntı kart bildirimine bağlanarak elimde kredi kartı veye Debit kart olmadığını telefona çıkan m** bey ismindeki temsilciye ilettim.
M** bey kredi kartımın kapalı olduğunu söyledi. Kapalı kartın şifresini hatırlamadığımı ve internet bankacılığı şifremi nasıl alacağımı sorduğumda beni ilgili menüye aktaracağını belirtti.
M** beye ısrarla ilgili menüye bağlandığımda kart şifresi istiyor desemde beni aktardı sonrasında sistem benden yine olmayan kartın 16 haneli numarasını istedi.
Ben şimdi internet bankacılığı şifremi nasıl alacağım?
İlla şubeyemi gideceğim?

Yasemin Yasemin 1.273 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi01 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş

Ziyaretçi Yorumları