Akbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Akbank 189 Lira Üyelik Ücreti

1.707görüntüleme
Mahmut
Mahmut 13 Ekim 2020 01:42

Yaklaşık 1 sene 6 ay önce kullanmaya başladım. Bu kartı. Devlet memuruyum kurs görürken Akbank geldi verdi. 3 veya 4 ay aktif kullandım daha sonra uzun süre kullanmadım önce hesap kartımdan herhangi biri güvenlik duvarını aşıp alışveriş yaptı. Mağdur oldum. Şikayet formu oluşturdum kabul görmedi. Banka çatır çatır bana ödetti. Bundan bir ay önce de kartlarımı kapatmak istedim. Beni ikna etmek için binbir türlü öneri verdiler CIP para vs vs. Ve 170 CIP para verip limit düşürmek şartıyla kabul ettim etmez olaydım. Bugün hesabımı kontrol ettiğimde 189 TL üyelik ücreti kesildiğini gördüm. Böyle bir şey var mıdır kart ücreti nedir bunun derhal iade edilmesini istiyorum. Gerekli her yere başvurumu yapacağım. 189 TL nin peşine değil beni apyal yerine koyduğunuz için bunun peşini bırakmayacağım.

T. C. Yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme, 13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin de olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır.

Mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde 09.10.2020de kesilen yıllık kart ücretinin iptalini ve tarafıma iadesinin yapılmasını istiyorum. Aksi takdirde bütün yasal haklarımı kullanarak Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağımı kredi kartı üyeliğimi iptal edeceğimi kesin ve net bir şekilde bildiririm. Axess ve Wings kredi kartlarımdan kesilen yıllık üyelik ücretinin en kısa süre içerisinde iptalini ve iadesini istiyorum

Akbank Logo
Akbank13 Ekim 2020 01:44

Değerli Müşterimiz, Bildiriminiz değerlendirmeye alınmış olup, sonucu hakkında bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizden tarafınıza detaylı bilgi iletilecektir. Bankamızda kayıtlı iletişim bilgilerinizde değişiklik olması durumunda 444 25 25 Telefon Şubemiz, Şubelerimiz ya da Akbank Direkt İnternet üzerinden bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan “Bize Ulaşın” formunu kullanabilirsiniz. Saygılarımızla Akbank

Mahmut
Mahmut13 Ekim 2020 01:51

Derhal tarafıma geri dönüş yapılmasını değil paramın derhal iadesini istiyorum ayrıca güvenlik duvarını aşıp benim yerine alışveriş yapıp bana ödettiğiniz ücretleri istiyorum.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler