19 Nisan 2013

Akbank Tam 1 Saat Hesabımı Kapatmadılar!

Vadesiz Mevduat Hesabımı kapatmak üzere geldiğim şubede öncelikle tanımlı ArtıPara miktarını kapatmam söylendi. Şubenin telefonundan 3 kere aramama rağmen müşteri hizmetlerine bağlanamadım. Bağlandığımda ise tam 35 dk.geçmişti.Yetkili,gişedeki personelin kapatması gerektiğini söyledi. Yapamadığını söylediğimde yapar siz söyleyin cevabını aldım.

Konuyu gişeye tekrar ilettim.ArtıPara genel merkezden açıldığı için kapatamadığını söyledi.Tekrar telefonla bağlandım (45.dk) 2.aramamda da şube teknik destek var. Oraya iletin. Onlar yapacak gibi cevap aldım.Sonuç olarak hesabımı 1 saatte kapatmadılar.Beni 1 saat bankada oradan oraya sürükleyen,hesabımı kapatmayan Akbank'ı kınıyorum.Daha da önünden geçmem.

İlker 33 Okunma

Cevaplar

  • Akbank Temsilcisi19 Nisan 2013

    Değerli Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde detaylı bilgi verilecektir. Değerli Müşterilerimiz Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ linkinden de iletebilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön