18 Nisan 2013

Akbank Kredi Onayı ve Personel Tutumu!

Akbank reklam bankacılığından öteye gitmemekte kararlı sanırım ya da personeline eğitim verememekte sanırım. maaş müşteri olduğum şubede 25000 TL yi hemen çekebilirsiniz deyip 5000 TL için 3 gün bekletiyorlar. Onu da her işlemi takip edip defalarca telefonla sonuç alamayıp en son müdüre şikayet etmeye kalkınca 3 gündür yapmadıkları kredi onayını 15 dk içerisinde halledip veriyorlar.

Üstüne bir de telefonda azar yiyorsunuz. Bunu da örnek şube yazısı asılı şubenin personeli yapıyor. Akbank şubelerinin veya uygulamalarının gösterilmek istenen ile hiç alakası yok. Müşteri odaklı değil keyif odaklı çalışan personelleri var. Bahane hazır çok yoğunuz, arkadaşlarımız eğitimde ama kendileri sohbet de.

Cihan 92 Okunma

Cevaplar

  • Cihan 19 Nisan 2013

    web sitenizden şikayetimi ilettim fakat müşteri gözüyle bakıp 1 kez olsun aramadınız ve dinlemediniz. sadece mesajla şube ile görüşün dediniz. zaten sorun yaşadığım insanlar şubenizde benim sorunumu çözmeyen bir şubeniz olduğu için web sitesinden de böyle bir cevap alınca bu siteyi kullandım. yani insanalrı kısır döngünün içine sokuyorsunuz ama çözüm üretemiyorsunuz.

  • Akbank Temsilcisi18 Nisan 2013

    Değerli Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde detaylı bilgi verilecektir. Bundan sonra Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ linki ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön