23 Mart 2013

Akbank Havale İşlemi 2 Kez Gerçekleşti!

18.03.2013 tarihinde havale işlemini onayladıktan ekranda işleminiz gerçekleştirilemedi sonra tekrar deyin uyarısı çıktı.işlemi tekrarladım bu kezde havale işlemi 2 kez gerçekleştirildi.bir haftadır aramama rağmen ve hatanın sistem hatası olduğunu söylemelerine rağmen havale işleminin bir tanesine iptal edemiyorlar.

Her aramamda talebiniz alınmıştır en kısa zamanda dönüş yapılacaktır-şubeye talebiniz iletildi gibi söylemlerle karşılaşıyorum. akbank gibi bir kurumun kendi hatasından kaynaklı bir sorunu çözememesi çok büyük saçmalık.

Halim 50 Okunma

Cevaplar

  • Halim 24 Mart 2013

    'Değerli Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde detaylı bilgi verilecektir. 'Zaten her aramamda bu cümle tekrar ediliyor ama hala arayan soran yok.

  • Akbank Temsilcisi24 Mart 2013

    Değerli Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde detaylı bilgi verilecektir. Bundan sonra Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikayet, öneri ve istekleriniz için www.akbank.com internet sitemizde yer alan ‘’Bize Ulaşın’’ linki ile doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla AKBANK T.A.Ş Müşteri Şikayet Yönetimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön