22 Mayıs
#12005159

Ak Yatırım'dan Kapalı Hesaba Gelen Haksız Borç Bilgisi!

920114 no. 'lu hesabım kapalı olduğu halde, bana 75 TL borcum olduğunu bildiren bir mesaj geldi. Aynı durum geçen sene bir kez daha yaşandı ve benden özür dileyerek borcu iptal ettiler. Kullanılmayan, kapalı olan hesaptan nasıl borç çıkarabildiğinizi anlayamıyorum... Ve iadesini istiyorum.

Gizem Gizem 1.242 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Gizem28 Mayıs

    Ak Yatırım hesabımdan inatla yıllık bakım ücreti adı altında para alıyorsunuz. Bu sene de 75.17 TL bakım ücreti almışsınız, geçen sene de aynı ücreti aldınız ve özür dileyip iptal ettiniz. MKK'ya sordum 0 bakiyeli hesaplardan bakım ücreti ve masrafı alınamaz dediler. Benden haksız yere para talep ediyorsunuz. Daha önceden de hesabımın kapanması için dilekçemi Yusufpaşa şubesine vermiştim. Fakat şube bana taşınırken evraklarda sorun olabilir dedi ve bu benim sorumluluğumda değil. Nasıl geçen sene bakım ücretini, yanlışlık oldu diyerek iptal ettiyseniz, bu sene de haksız yere hesabımı geçtiğiniz borcu iptal ediniz. Sizi arıyorum ve bana hesabımı görüntüleyemediğinizi söylüyorsunuz. Oradan oraya bağlıyorsunuz ama benden haksız yere para talep etmeyi biliyorsunuz. Sizden geri dönüş bekliyorum. Dönüş bile yapmıyorsunuz.

  • Gizem24 Mayıs

    Aksaray şubesine giderek şikayetimi belirttim ve Akbank'tan tarafıma olumsuz cevap geldi. Ben, yusufpaşa şubesi kapanmadan önce hesabımın kapatılması için yazılı dilekçemi verdim. Bana "taşınırken evraklarda sorun oluşmuş, kaybolmuş olabilir" tarzı açıklamalar yaparak kendinizi haklı çıkarmaya çalışamazsınız. Geçen sene borç iptal edilmiş ve yanlışlık olduğu söylenip özür dilendi. Benim hesabımı ben istediğim halde kapatmayıp benden ücret talep edemezsiniz. Bu tamamen Akbank'a ait bir sorumsuzluktur. Ayrıca "Ücret müşteriye sunulan aracılık hizmetleri karşılığında alınmıştır" şeklinde cevap gelmiş. Ben sizden hizmet almıyorum. Hesap kullanılmıyor ne hizmetinden bahsediyorsunuz!

Ziyaretçi Yorumları