Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Anadolu Jet Uçuşu İle Yaşadığım Mağduriyet

Ali
28 Mayıs 2023 06:17
2.427

27.05.2023 saat 21:40 Erzurum-İzmir Ankara aktarmalı Anadolu Jet firmasından aldığım uçuş için yaşadığım olumsuz tecrübeyi siz kıymetli Türk halkına aktarmak isterim. Müşteri memnuniyetinin sıfır olduğu bu firmalar bugün aşağı yukarı 150 insanı mağdur etmiştir. Erzurum-Ankara uçuşu 30 dakika rötarlı hareket edeceği bilgisi tarafımıza SMS ve mail ile beyan edilmiş olup biz müşterilerde haklı olarak bu gecikmenin Ankara-İzmir uçuşuna olumsuz bir yansıması olup olmayacağını Erzurum Havalimanı yetkililerine sorduk. Onlar da bizlere herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmayacağımızı beyan ettiler.

Benim check-in yaptığım ve uçakta 25F seçtiğim koltuk numaramı bana sormadan gecikme yaşamamam adına değiştirip ön taraftan daha hızlı iniş yapmam için 6C olarak değiştirdiler. Akabinde uçağa geçiş için kapılara geçtiğimizde bir SMS daha geldi ve uçağın 10 dakika daha rötar yaptığı kalkışın 22:20 olduğu söylendi. Bu durumda bir sonraki uçuşu 10 dakika gecikmeli olacağından tekrar yetkililere aktarmalı olan yaklaşık 30-40 vatandaş bir sorun olacak mı uçak bizi bekleyecek mi diye sorduğumuzda kapıdaki görevli biz Ankara Havalimanı ile görüştük uçak sizleri almadan hareket etmeyecek gerekirse siz bu uçaktan iner inmez araçla alınıp diğer uçağa yetiştirileceksiniz merak etmeyin. Bilgisi verildi. Bizi beklemesi gereken uçak daha kalkmadığı halde kapılar kapanmış ve uçuşumuzun saati yine bizim bilgimiz dahilinde olmadan sabah 08:30'a alınmış bilgisi verildi. Uçaktan iner inmez durumu anlattığımız memurlar uçak daha kalkmadı trans geçişe ilerleyin dediler. Ben ve birçok kişide koşarak havalimanında o kapıya geldik ve kapıdan bizi uçak kapıları kapattı. Sizi alamayız dediler. Bizi sözde D8 de yetkili olduklarını iddia eden birilerine yönlendirdiler. Biz orada çözüm beklerken uçakta kalkmış oldu.

Bizleri mağdur etmekten başka bir işe yaramayan ve saçma açıklamalar yapan bu kişiler sakinleştirmek yerine kullandıkları laubali üsluplarıyla zaten gergin olan sinirleri iyice gerdiler. Parasını fazlasıyla aldıkları bu basit hizmeti bile ellerine yüzlerine bulaştırıp bir de saygısızca açıklama yapıp mağduriyeti katladılar. Şimdi sorarım size ey kendini dünya hava yollarının 1 numarası sayan THY ve onun bir markası olan Anadolu Jet benden aldığınız 7 saatin hesabını nasıl vereceksiniz?

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Ajet'in İhmalkarlığı Yüzünden Uçağa Alınmadım!

Ezgi
12 Mayıs 13:15
2.451
1

AJet (Anadolu Jet) Haksız Ekstra Bagaj Ücreti Tahsilatı

Emir
26 Nisan 11:40
781
1

Ajet Mağdur Etmeye Devam Ediyor

Berfin
16 Nisan 17:30
1.080
1

AJet (Anadolu Jet) Hizmet Kusuruyla Karşılaştığımız Uçuş Deneyimi

Melike
16 Nisan 00:20
686
1

AJet (Anadolu Jet) Uçuş Problemi: Yer Sorunu Ve Müşteri Hizmetleriyle Yaşananlar

Serhat
14 Nisan 22:41
1.684
AJet (Anadolu Jet) Uçuş Problemi: Yer Sorunu Ve Müşteri Hizmetleriyle Yaşananlar
AJet (Anadolu Jet) Uçuş Problemi: Yer Sorunu Ve Müşteri Hizmetleriyle Yaşananlar
Benzer Şikayet Yaz