Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Ajet (Anadolu Jet) Uçağı Arıza Yaptı

Tuğba
12 Haziran 01:14
635

Sayın ajet yetkilileri, bakü (GYD) Azerbaycan vf180 10 Haziran 04.20 tarihli uçuşunda uçak tam kalkış yapamamıştır. Bunu fark ettim ve etrafıma baktığımda normalde havada olmamız gereken yükseklikte değildik. 35 dakika denize yakın bir biçimde uçuş devam etti. Sonrasında pilot duyuru yaparak bakü Havalimanı'na inmemiz gerektiğini, bir problem olduğunu söyledi.

05.04'te geri iniş gerçekleşti. Problem içeriğinin önem derecesini belirtmediği için tabii ki herkes korktu ve tedirgin oldu. Uçak arıza yapmış olup zorunlu iniş ile geri bakü'ye iniş sağlamıştır. Kabin amiri bizden özür dileyerek bir arıza yaşandığını belirtti, fakat teknisyenler yaklaşık bir saat kadar gelememiştir. Öncesinde yaşanan teknik ihmal yetmiyormuş gibi, sonrasında mağdur edildiğimiz halde yaşanan bu yavaşlığın sebebi nedir?

Sürekli olarak ajet ile uçan bir yolcu olarak bir daha ajet hava yolları'yla uçmayı düşünmüyorum. Bazı yolcular korktu ve su talep edildiğinde, gözlüklü beyefendi ve gözlüklü hostes gayet nazikçe kendi suyundan ikram etti. Yine diğer beyefendi gayet nazikti ancak hanımefendi önce su verme taraftarı olmadı. Video ektedir. Sonra kendi sularından ikram ettiler. 06.00'daki havalimanında teknisyenler daha yeni geldiler.

Havaalanında hazır bekleyen teknisyenler neden bulunmamakta? Böyle acil bir durumda neden bu kadar bekletilmekteyiz? Yaşanan diğer durumlar aşağıda zamanları ile yer almaktadır. 06.17'de hostes hanımın yaptığı duyuruda, özür dileyerek teknik ekibin henüz gelişme sağlayamadığı bilgisini vermiştir. 06.20'de uçak havalandırması kapatıldı ve biz hala uçakta bekliyoruz. 06.25'te tekrar uçak havalandırması çalıştı. 06.41'de hala tamirat devam etmekte. 07.55'te uçak kalkışa hazır.

Yine gözlüklü olan hostes beyefendi çok nazikçe ikramları dağıttı, ona ayrıca teşekkür ederiz. Kabin amiri ise bir “nasılsınız? ” bile demeden uçuşa devam etti. 10.05'te uçak indi. Aslında 11.05 saat farkı sebebi ile 10.05 olmuş oldu. 1) pilot kalkıştan önce arızayı bilmiyor olsa, kontrollü şekilde yavaş ve aşağıdan uçmazdı. Normal kalkış gerçekleştiğinde yüksek irtifada gerçekleşirdi ve yüksekten dönmemiz ya da en yakın havaalanına inmemiz gerekirdi. Ama pilot öncesinde tahmin ediyordu ki aşağıdan dikkatli uçtu.

2) teknisyenler yerinde değildi ve 1 saate yakın görevlilerin gelmesini bekledik. Neden uçak iniş yapacağını bildirdiğinde hazır beklenmedi ve 1 saat daha kaybetmemize sebep olundu. İhmal, saygısızlık ve hakları hiçe sayma konularında çok üzgün ve mağdur hissediyorum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Ajet 8 Saat Rötar Yaptı

Hakkı
04 Temmuz 22:27
1.542
Ajet 8 Saat Rötar Yaptı

AJet (Anadolu Jet) Jetin İnsanlara Eziyeti

Emine
01 Temmuz 09:32
851
1

AJet (Anadolu Jet) Arızalı Uçağa Alındık

Nazan
22 Haziran 14:00
695
AJet (Anadolu Jet) Arızalı Uçağa Alındık

Ajet (Anadolu Jet) Asla Vaktinde Kalkmayan Uçak Sorunsalı

Zeynep
20 Haziran 15:07
176
Ajet (Anadolu Jet) Asla Vaktinde Kalkmayan Uçak Sorunsalı
1

AJet (Anadolu Jet) Sürekli Rötar. Yanlış Bilgilendirme. Kayıp Valizler

Kadir
18 Haziran 16:05
1.229
Benzer Şikayet Yaz