03 Kasım 2016

AIG Sigorta Yan Sanayi Parça Kullanıyor!

02.09.2015 tarihinde Teknosa Brandium şubesinden 1 yıllık genişletilmiş garanti kapsamında General Mobile 4G cep telefonumu, Ağustos 2016'da yere düşürerek camini kırdım. Garantili olduğundan 23.08.2016 tarihinde AIG Sigorta'ya yolladım ve tamir ettiler. Ancak tamirat sonrası telefon üzerinde bazı tuşların çalışmamaya başladı. Yazılım kaynaklı olduğunu düşünerek General Mobile servisine götürdüm.

Servis tamirat için ücret talep etti. Daha önceki tamiratın yan sanayi ürünle yapılmasından kaynaklanan sorun olduğunu belirttiler. Sonrasında tekrar AIG Sigorta'ya başvurdum, telefonumu incelediler ve hiçbir işlem yapmadan iade ettiler. Garanti süresinin dolduğunu belirtiyorlar, ancak telefondaki arıza, kusurlu tamirattan kaynaklanmaktadır. Defalarca müşteri hizmetlerini aradım. Biz sizi arayacağız diyorlar, üzerinden 1 aydan fazla zaman geçti, hala bekliyorum. Telefonumu kullanamıyorum.

Mustafa 1.424 Okunma

Cevaplar

  • Gulf Sigorta Temsilcisi03 Kasım 2016

    Sayın Ö., Öncelikle değerli bildiriminiz için teşekkür ederiz. Tarafımıza İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. AIG Sigorta A.Ş olarak , müşterilerimizin her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Talebinize ilgili olarak en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Herhangi bir sorunuz olması durumunda 4441244 nolu Müşteri İletişim Merkezimizden de bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla,

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön