AGT Kurye (aynigunteslim.com) 5 Gündür Kartımı Getirmedi

İnan İnan4 hafta önce

Ziraat Bankası tarafından AGT Kurye ile gönderilen banka kartı evde olmadığım ve telefon numaram yanlış olduğundan geri döndü. Sonra Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak tekrar gönderilmesini sağladım. Ardından AGT Kurye müşteri hizmetlerini arayarak telefon ve adresimi güncelleyip kartın tekrar yönlendirmesini sağladım fakat 31 Ocak tarihine kadar kart hala elime ulaşmadı. Bende tekrar AGT Kurye müşteri hizmetlerini aradım. Telefon numara ile sorgulatınca gönderiniz bulunmamaktadır diye bir cevaplama aldım telesekreterden. Ardından tekrar Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aradım ve gönderi takip numarası verdiler. AGT Kurye müşteri hizmetlerini arayınca bu takip numarası ile gönderiniz bulunmamaktadır cevabı aldım telesekreterden. AGT müşteri hizmetleri ile ilk görüşmemde telefon numarasının güncellenmediğini düşünüyorum 1 günde teslimat deniyor fakat 5 gündür kart elime ulaşmadı. Kartımın tarafıma teslim edilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İnan 4 hafta önce

İyi çalışmalar. Agt Kurye olduğunu barkod numarası ile bakılsın dedi Ziraat Bankası müşteri hizmetleri Barkod no...:3800459581368

Merhaba,Belirtilen takip numarası tarafımıza ait değil.Bankanız ile görüşme sağlayarak hangi kuryeden geleceğini öğrenebilirsiniz.Saygılarımızla.

profile-icon İnan 4 hafta önce

İyi çalışmalar. 48431710 diye verdi Ziraat Bankası müşteri hizmetleri.

Merhaba,Takip numaranızı rica ederiz.Saygılarımızla

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler