13 Mayıs 2013

Aeg-Electrolux-Zanussi Fahiş Servis Ücreti!

Açıkçası böyle iyi bir firmadan alınan ürünün bu denli kötü çıkması ve servisinin ilgisizliği beni hayal kırıklığına uğrattı. Satarken her şey iyi sattıktan sonraki hizmet sıfır ve şuan buzdolapsız kaldık resmen. Buzdolabı eve geldiğinde sesi bir garipti digital olmasına rağmen anlam veremedik söyledik servise düzelir dediler .

Aradan 3 ay geçti yine servis geldi 12 ay geçti yine servis hep aynı replik 'düzelir' garantisi bitti ve buzdolabı tamamen bozuldu geceleri sürekli alarm vermeye başladı resmen uykudan uyanıp bozulan sistemin alarmını kapatmak zorunda kaldık. şimdiyse gelip aldılar ve fahiş fiyat sundular buzdolabına verdiğim tamir paralarıyla yenisini alırdım! Bir daha asla bu marka kullanmam.

Müge 244 Okunma

Cevaplar

  • Electrolux Temsilcisi14 Mayıs 2013

    Sn Keser, Yapmış olduğunuz şikayet neticesinde tarafınız dün aranmış olup, yetkili servis bilgisi istenmiştir. Tarafınıza geri dönüş yapacağınızı bildirmiş olup, firmamızla herhangi bir iletişim sağlanmamıştır. Ücretsiz Tüketici Danışma hattı 0800 211 60 32 - 0800 211 61 69 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla. Electrolux A.Ş Tüketici Hizmetleri.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön