Adore Mobilya Kapıda Kredi Kartı İle Satın Aldım, Pos Cihazı Gelmedi.

Sertaç Y. |

Adore Mobilya'dan 4 parça ürün satın aldım, gardrop, masa, kitaplık ve ayakkabılık. Kapıda Kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçip ek olarak 13 tl ödemeyi kabul ettiğim halde, nakliye firmasıyla pos cihazı gelmedi. Üstelik nakliye firması yıllardır pos cihazına destek vermediklerini belirtti.

Müşteri hizmetlerini aradım, "kapıda kredi kartı ile ödeme olarak siparişi verdim, pos cihazı getirmediler" dedim, hiç yardımcı olmadı. Online ödeme yapayım dedim kabul etmediler. Ürünü kabul etmeyerek gönderdim. Böyle bir satış politikası olmaz.

Etiketler :

Bayi Personel Çağrı Merkezi Sorun Çözme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 22 Eylül
    13:29

    Müşterimiz ürün teslimatı esnasında "20.09.2014" Cumartesi günü firmamız ile iletişim kurmuş ve kapıda Kredi Kartı ile taksitle ödeme yapmak istediği bilgisini vermiştir. Sitemizde ödeme seçenekleri kısmı incelendiğinde kapıda kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneğinin mevcut olmadığı bilgisi mevcuttur ve kendisine bu bilgi verilmiştir. . Kendileri ile yapılan görüşme esnasında çalışmakta olduğumuz kargo firma yetkilisi aranıp müşterimize pos makinesi gönderilmesi istenmiş ve bunun sağlanacağı bilgisi alınarak müşterimize kapıda tek çekim olarak ödeme yapabileceği bilgisi verilmiştir. Kendileri kapıda kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneği olmadığı için ürünü teslim almamışlardır.

    Ayrıca müşterimize yapmış oldukları alış verişi iptal edip, alışveriş esnasında sitede kredi kartı ile taksitli ödeme şeklini seçerek yeniden sipariş vermeleri önerilmiş, ancak müşterimiz kabul etmemişlerdir ve ürün iadeleri kabul edilmiştir.