19 Ekim 2017
Yorum Yap
#9705846

Aydem Elektrik Milas Şubesi Şikayete Hala Dönüş Yapmadı!

Aydem Elektrik çağrı merkezine 5 kere şikayet talebinde bulundum. 20 gün oldu hala dönüş yapılmadı. Kapımın önündeki sokak lambası bir aydır yanmıyor her gece balkon lambası açık bırakıp yatak zorunda kalıyorum, evim giriş kat ve bulunduğum yer çok karanlık, kutuda kalıyor bu Aydem evime hırsız mı girsin diye bekliyor? Faturalarda bir sürü kesinti yapmayı biliyorlar, karşılığı aldıkları para karşısında hizmet vermemeleri çağrı merkezi her aradığımda Milas şubesine bildirdiğini tekrarlayıp duruyor hizmet veremeyeceksen paramızı da kesme, 70 liralık kullanımın olduğu faturamı 135 TL olarak gönderiyorsun, üzerine bir sürü bedel ödeyip hizmet vermek zorundasın.

Feray Feray 1.405 Okunma

Cevaplar

  • ADM Elektrik Dağıtım Temsilcisi23 Ekim 2017

    Sayın Feray K., Belirtmiş olduğunuz adreste inceleme yapılmış olup, arızalı sokak aydınlatma armatürünüz tamir edilmiştir. . Bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla.

  • ADM Elektrik Dağıtım Temsilcisi19 Ekim 2017

    Sayın Feray K., Şikâyetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Talebiniz değerlendirilerek en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır. ADM Elektrik Dağıtım A.Ş ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 0850 800 0 186 numaralı Çözüm Merkezi’mizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta ile bildirebilirsiniz. Bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler