sta-1-hoverYetersiz Çözüm

ADM Elektrik Dağıtım Haksız Alınan Ve Talep Edilen Paralar

Gökhan Gökhan16 Ekim 17:47

2020 Mart-Nisan-Mayıs-Haziran dönemi "boş olan" evimizde, tadilat lemleri gerçekleştirdik. Bundan kaynaklı az miktarda elektrik su faturaları geldi ve düzenli ödendi. Tadilat sonrası ev eşyaları alınmaya başlandı. Servis tarafından mutfağa takılan davlumbaz için matkap ile delik açıldı. Bu esnada dikkatsizlik sonucu bu matkap ucu elektrik saatinin arka tarafından girmiş. O an evin elektriği kesilmediği için durumu fark etmedik. Bu olay Cumartesi gerçekleşti. Pazartesi gelen elektrik ustasının sigortayı kapatmak istemesi sırasında, sayaç ekranında bir şey gözükmemesi üzerine durumu fark ettik ve aynı gün adm'ye sayaç arızası bildirimi yaptık. Sayacımız değiştirildi. Değişim esnasından adm görevlileri tarafından arka delik görüldü ve olayın nedeni o an anlaşıldı.

Adm Aydın Sayaç Araştırma Laboratuvarından çıkan sonuca istinaden, Aydem bu yukarıda belirttiğim aylar için, arıza kaynaklı eksik ödeme deyip, ekstra fatura karşımıza çıkardı. Bunun için geçen yıl ile bu yılı kıyaslamışlar. Su idaresinden ilgili ayların kullanım dökümünü alıp, konusu geçen ilgili aylarda evin boş olduğunu belirtip bu ekstra faturaya itiraz ettik. Konuyla ilgili araştırmalarımız sonucu; bu gibi durumlarda sonucun lehimize ya da aleyhimize sonuçlanmasının bir garantisi olmadığı gibi, eğer ücreti ödemezsek ve aleyhimize sonuçlanırsa da, geçen zamanın faizi de tarafımızdan alınırmış. Sonuç lehimize sonuçlanırsa da bu ücret faturalarımızdan düşermiş vs. Bunun üzerine faturayı ödedik. Rakam 1381 TL.

Bu yetmezmiş gibi bugün bir de kapımıza adm tarafından bırakılmış "Kaçak/Usulsüz Elektrik Tespit Tutanağı"nı bulduk. Adm ile görüşmem üzerine, yine adm Aydın Sayaç Araştırma Laboratuvarından çıkan sonuca istinaden bize ceza kesilecekmiş. "Elektrik saatinde delik, saat elektrik devrelerinde tahribat" nedenli. Bunu zaten kabul ediyoruz. Ancak bu bir iş kazasıdır. Ve 3-4 günlük bir süreci kapsar.

Aile apartmanında faturaları düzenli ödenen bir haneden bahsediyoruz. Elektrik kutumuz modern ve düzenli. "Sayacımız mühürlü."

Saat parası talep edin anlarım. Okuma tarihinden sayaç değiştirme tarihine kadar geçen sürenin rayiç tutarını talep edin anlarım. Saate arka duvardan matkap girmiş, tabi devreleri arızalı olacak. Saat ekranı bir şey göstermiyor. Burada bizi cezalandırdığınız durum söylendiği gibi öncelerden süre gelen bir sıkıntı olsaydı şayet; sayaç okuma görevliniz olayın olduğu ay ve önceki aylarda bize faturaları nasıl işleyecekti?

Bu yanlışlığı düzeltmenizi rica ediyorum.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Sayın TÜKETİCİMİZ, Konu hakkında e-posta adresiniz üzerinden bilgilendirme sağlanmıştır. Saygılarımızla.

profile-icon Gökhan 19 Ekim 16:47

Bugün itibariyle elektriğimiz sorgusuz sualsiz "kesildi". Ortada bir tebligat yok. ADM Elektrik Dağıtım ofisinden söylenen; "bugün" hesaplaması yapılmış ve kaçak/usulsüz kullanım olduğu için de prosedür gereği aynı gün kesilirmiş. Çıkan ücret 968 TL. Ödeme yapmadan elektriğim açılmazmış. Dolasıyla bunun ödemesini de yaptık. İtiraz dilekçemizi vereceğiz.

profile-icon Gökhan 17 Ekim 09:11

Sayın yetkili, Bu bir iş kazasıdır. Ve durumun bildirimi fark edildiği an "tarafımızca" size yapılmıştır. Sayacın arızası ekranında bir şey gözükmemesidir. Nedeni de bellidir. Sayacı son okuduğunuz gün faturada "23.06.2020" şeklinde gözüküyor. Demek ki bu sayaç o tarihte çalışıyordu. Olayın gerçekleştiği tarih beyaz eşya servis kaydından "18.07.2020" şeklinde görülebilir. Size sayaç arıza kaydı oluşturduğum tarih "20.07.2020" şeklinde sistemlerinizden görülebilir. Sayacın görevlilerinizce değiştirilme tarihine yine sistemlerinizden ulaşılabilir. "23.07.2020" tarihinde diğer fatura tarafınızca okunduysa, bu tarihten önce sayaç değişmiş demektir. Ki dediğim gibi maksimum 3-4 günlük bir süreçte bu sayaç değişti, ki o tarihlerde ev boştu. Bu da ilgili hanenin su kullanım raporundan tespit edilebilir. Bu rapor Aydem'e itiraz dilekçesinde ek olarak teslim edildi. Hangi kaçak kullanım üzerine hangi cezayı ödemek zorunda kalıyoruz? Lütfen rica ediyorum. Yazıktır. Sizin görevlileriniz olsun, Aydem'in görevlileri olsun, bu durumu açıkladığımda, belgeleri sunduğumda, nedenini sorduğumda; "ADM Elektrik Dağıtım Aydın Sayaç Araştırma Laboratuvarından çıkan sonuca istinaden" bu paraları ödemelisiniz deyip, herhangi bir şey yapamayacaklarını söylüyorlar. "İtiraz dilekçenizi alırız ancak laboratuvar sonucu olduğu için bir değişiklik olması zor." deniliyor. Bu laboratuvardaki arkadaş, sen neye göre bu sayaca hangi testleri uyguluyorsun da, Aydem bana 1381 TL'lik ekstra ücret çıkardı ve şimdi de ADM Elektrik Dağıtım bana kaçak elektrik kullandım muamelesi yapıyor ve ceza ücreti çıkacağını söylüyor. Yazıktır ya. İtiraz sonuçlarını bekleyeceğim. Ama bir beklentim de yok. Bu gidişle Tüketici Mahkemesinde görüşeceğiz. Para bu devirde kolay mı kazanılıyor. Nasıl bir rahatlıktır bu. Aydem'e 1380 Lira ödedim. Şimdi Adm'ye ödeyeceğiz, hesaplayacaklarmış ücreti bildireceklermiş. Yeni evleneceğim. Malum ev hazırlıkları. Her şey ateş pahası. Davlumbaza 800 Lira ödedik. Cezalara ödediğimiz paralara bak. Bir de kaçak kullanıyormuşuz muamelesi cabası... Şaka gibi...

Sayın TÜKETİCİMİZ, Şikâyetiniz tarafımıza ulaşmıştır. Talebiniz değerlendirilerek en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır. ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. ile ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 186 numaralı Çağrı Merkezi'mizi arayarak ya da [email protected] adresine e-posta ile bildirebilirsiniz. Bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler