28 Haziran
#12180052

Adım Adım - Mikado Yanlış Yönlendirdi!

Adım Adım ramazan kampanyasından üye oldum 1 senelik. Migros hediye çeki almayı beklerken bir de öğrendim ki meğer taksitle değil nakit almamız gerekiyormuş. Madem böyle bir durum var ne diye bize web sitesinden taksitle satış yapıyorsunuz. Bunun uyarısını yapıp kampanyalı kısımda taksitle satış yapmamanız gerekmez mi? Bundan sonra sizden ne set alırım ne de üyelik açtırırım çevremdeki herkes de dahil. Üyeliğimin de iptalini istiyorum.

Aykut Aykut 3.370 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aykut'un Teşekkür Mesajı12 Temmuz

    Firma yetkilileri bana ulaştılar. İstediğim zaman üyeliğimi iptal ettirebileceğimi ve kalan aylarda herhangi bir kesinti olmayacağını söylediler. Ayrıca kampanya ile ilgili yer alan banner lardaki eksikliği belirttim. İlgili birime ilettiklerini belirttiler. Bu süreçte benimde hatam vardı onların da hatası vardı. Gayet anlayışlı bir çözüm sundular. Çeki alamadım ama oğlum için hediye kitap gönderdiler çok ama çok teşekkür ediyorum. Firma ve çalışanlar gayet kibar bir şekilde çözüm sundular sağ olsunlar ;)

  • Adım Adım - Mikado Temsilcisi01 Temmuz

    Sevgili müşterimiz öncelikle Adım Adım’a gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. İletişim bilgileriniz sikayetvar.com tarafından bize ulaştırıldığı anda sizinle iletişime geçeceğiz. Bundan sonraki tüm bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca bizlere 0850 325 51 11 numaralı telefondan da ulaşabilirsiniz. Adım Adım ailesi

Ziyaretçi Yorumları