19 Aralık 2017

Adil Işık Group Tüylenen Kumaş Pantolon!

İzmit 41 Burda Adil Işık mağazasından kumaş pantolon aldım. Sadece bir giyimde tüylenme oldu. Mağazaya götürdüm, pantolonu firmaya gönderdiler, bir hafta sonra pantolon geri geldi, gönderdikleri mektupta ürünlerinin bir hatası olmadığını,iade kabul edemeyeceklerini bildirdiler. Pantolonu aldığım İzmit 41 Burda AVM'deki Adil Işık mağazası yetkilisi sanki pantolonu kendileri satmamış gibi müşteri ilişkilerini aramamı istedi. Yaşadığım bu hayal kırıklığını sizlerle paylaşmak istedim. Sattığı ürünün arkasında durmadılar ilgilenmediler. Bundan sonra Adil Işık markasını asla almam.

Sevim 633 Okunma

Cevaplar

  • Sevim19 Aralık 2017

    Bugün ototmobil bile hatalı olduğunda, otomobil markası ürettiği otomobilin arkasında olup geri çağırırken, siz ürününüzde çıkan problemleri kabul etmeyerek sattığınız pantolonun arkasında olmadığınızı göstermiş oldunuz. Başka insanların bu mağduriyeti yaşamamaları için elimden gelen her şeyi yapıp mağazanıza gelecek müşterileri önceden uyaracağımı bilmenizi isterim.

  • Adil Işık Group Temsilcisi19 Aralık 2017

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle markamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür eder, ürünümüz ile ilgili memnuniyetsizliğinizi gideremediğimiz için özür dileriz. Adil Işık markası olarak amacımız, tüm müşterilerimizin ürünlerimizi kalitesine güvenerek kullanmaları ve kendilerini mutlu hissetmelerini sağlamaktır. Ürünümüz merkezimizdeki yetkililer tarafından, üretimden kaynaklanan bir kusuru olup olmadığı ile ilgili incelenmiş ve İnceleme sonucunda ürünümüzde üretimden kaynaklanan herhangi bir probleme rastlanmamıştır, bu nedenle bu ürünümüzle ilgili iade talebinizi kabul edemeyeceğimizi üzülerek tarafınıza mağazamız tarafından bildirilmiştir. İnceleme sonucunda çıkan kararlar, ürünlerimizin arkasında olduğumuzu gösteren kararlardır. Ürün kalitesi ile ilgili yaşanan problemlerde, iade talepleri istisnasız kabul edilmekte ve müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır. Anlayışınızı rica eder , iyi günler dileriz. ADİL IŞIK GROUP Müşteri İlişkileri Departmanı Müşteri Öneri Hattı 444 3 235

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön