31 Ekim 2017

Adil Işık Group ParaPuan Dedikleri Haksızlık!

AdL Samsun Bulvar AVM 'den yaptığım alışveriş karşılığı kartıma hediye ParaPuan yüklenmiş-kullanmam için sürekli SMS gönderiyorlar. 200 TL para puanı kullanmak için en az 400 TL'lik alışveriş yapmak gerekliymiş ki 200 TL ödeme+200 puan toplam 400 TL.


Ben de 400 TL'lik alışveriş yaptım ve 5 gün aldığım bluzun farklı modelini gördüm ve kullanmadığım için değiştirmek istedim. 45 dakika denedim baktım kasaya geldiğimde puanlar kullanıldığı için değişim yapamıyoruz, kullandığınız 200 TL'yi geri tahsil etmek durumundayız gibi saçma bir açıklama yaparak 45 dakika zamanımı da çalmış oldular. Benimle birlikte bankonun önünde puan ve para karmaşası yaşayan birkaç tane daha müşteri vardı. Gerekli açıklamayı düzgün yapamayan personel sadece "sistem böyle bizde şimdi fark ettik" açıklaması yapıp duruyorlar. AdL 'nin satış pazarlama tekniği hiç etik değil. Ürünlerin kalitesi çok düşmüş.

Havva 839 Okunma

Cevaplar

  • Adil Işık Group Temsilcisi02 Kasım 2017

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle, değerli vaktinizi ayırıp, konuyu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Private kart kampanyalarımız belli günleri kapsamakta ve bu süre geçmesinin ardından çift kat puanlarınız tekrar yüklenemediğinden tarafınıza destek olunamadığı tespit edilmiştir. Yapılan Kampanya çift kat para puan kampanyasıdır. Private Kart işleyişimizde herhangi bir değişiklik olmayıp var olan puanlarınızı alışveriş tutarının yarısını karşılamaktadır. Kampanya süresi geçmesinin ardından satın alınan ürünlerde renk ve beden değişimi yapılabilmektedir. Saygılarımızla ADİL IŞIK GROUP Müşteri İlişkileri Departmanı Müşteri Öneri Hattı 444 3 235

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön