18 Eylül 2013

Adil Işık Giyim'den Aldığım Kazak Sündü!

16 Nisan 2013 tarihinde yapmış olduğum alışverişte Afyon Afium Adil Işık Giyim firmasından bir adet 59.90 TL'ye kazak aldım. 2.ci giyişimde kazak dizlerime kadar sündü. Konuyu firmaya ilettim fakat bizden kaynaklı değil dediler. Geri verdiler.

Anlamış değilim bu kadar tanınmış bir firma neden hatasını kabul etmiyor. Ya paramı geri versinler ya da ürün değişimi yapsınlar. Kendim ve bahsettiğim çevrem dahil olmak üzere bir daha o firmadan alışveriş yapmamayı düşünüyorum. Konu ile ilgilenilmesini istiyorum o kadar para verip aldığım kazak dolap rafı bekliyor.

Gülşen 152 Okunma

Cevaplar

  • Adil Işık Group Temsilcisi19 Eylül 2013

    Sayın Yetkili, Adil Işık markası olarak amacımız, tüm müşterilerimizin ürünlerimizin kalitesine güvenerek kullanmalarını ve kendilerini mutlu hissetmelerini sağlamaktır. Söz konusu ürünümüz merkezimizde yetkililerimiz tarafından incelenmiş ve inceleme sonucunda üretim ile ilgili bir hata tespit edilememiş bu nedenle iade talebi kabul edilememiş ve müşterimize konu ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Ürün kalitesi ile ilgili yaşanan problemlerde, iade talepleri istisnasız kabul edilmekte ve müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır. Müşterimizden ilgisi ve anlayışı için tekrar teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla; ADİL IŞIK GROUP Müşteri İlişkileri Departmanı Müşteri Hizmetleri Hattı 0212 295 60 75 Müşteri Öneri Hattı 444 3 235

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön