24 Eylül
Yorum Yap
#10942098

İstinyepark Adidas Originals İlgisizlik/Kaba Tavır!

Ağustos ayının başında değişim talebiyle incelemeye verdiğim sneaker modeli için 17 Ağustos'ta ret cevabı mesaj yoluyla tarafıma iletildi. Konuyu uzatmayıp ürünü sezonu geçmeden giymek istediğimden geri istedim. Sırasıyla 27 Ağustos, 10 Eylül ve 17 Eylül haftalarında 3 kere arayarak 1 kere de mağazaya giderek ürünümün neden gelmediğini sorduğum her seferde ürünün Vadi İstanbul deposunda olduğu ve 3 gün içinde İstinyePark'a geleceği söylendi.


En sonunda 22 Ağustos günü ürünümün mağazaya gelip gelmediğine dair bir bilgilendirme yapılmadığı halde mağazaya gittim. Ürün geldi dendi. Fakat ürüne baktığımda teslim ettiğimde küçük olan bir dikiş probleminin daha fazla sökülerek tarafıma ulaştığını gördüm. Ürünü böyle vermediğimi söylediğimde İstinyePark Adidas Originals Mağazası Müdürü O** Bey "Benim yapacağım bir şey yok böyle gelmiş, istiyorsanız bir daha gönderelim ama ürün 1 ay daha gider. " şeklinde umursamaz bir cümle kurdu. Bu ürünü ret mesajından itibaren 35 gündür beklediğimi, bu süreçte rezalet bir müşteri hizmeti verdiklerini ve ürünün dikişinin şu anda daha çok söküldüğünü söylediğimde alttan almak yerine konuyu daha fazla üzerine alındı. Ürünün bu kadar uzun süredir normal bir Adidas mavi ayakkabı kutusundan daha büyük hacimli bir kutuda ve pelur kağıdı olmadan sevk edilmesi sırasında zaten böyle bir şeyin kaçınılmaz olduğunu ilettiğimde ise "İki kutu arasında hiç fark yok. " gibi yine alttan almayan ve "haklısınız" diyerek müşteri sakinleştirmekten uzak bir tavır takındı. Ben de "ya kimi kandırıyorsunuz? Veya ya Allah aşkına nasıl aynı şey? " gibi bir cümle kullandım. Bu cümlemin üstüne Mağaza Müdürü "Bana artistlik yapma! " şeklinde hiçbir müşteriye söylenemeyecek profesyonellikte çıkış yaptı. Bu çıkıştan sonra bana nasıl böyle davranabileceğini sorguladığımda yanındaki bir diğer esmer, uzun boylu satış danışmanı "şşşşt! " diye mahalle kavgasına girer gibi olaya dahil oldu. Konu daha da hararetlendi ve bu sırada duruma şahit olan herkes mağaza çalışanlarının tavrındandır diye tahmin ediyorum mağazayı boşalttı. Özür dilenmesini istediğimde ise "Şşşt! " diye çıkış yapan arkadaş "sen daha neyi uzatıyorsun ki? " diye benden hesap sordu. Mağaza Müdürü ise en son "seni mutlu edecekse kusura bakma. " dedi ve mağazadan ayrıldım. Bu mağazadan, kayıtlardan bulunabileceği şekilde, defalarca alışveriş yapan müşterileri olarak mükemmel (!) davranışlarının ilgili yerlerce inceleneceğine ve bir daha yaşatılmaması adına gerekli işlemlerin yapılacağına güvenim tam.

Melih 407 Okunma

Cevaplar

  • adidas Temsilcisi24 Eylül

    Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz sorunu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konu ilgili birimlerimize aktarılmış olup en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. İyi günler dileriz. adidas Group Müşteri Hizmetleri İletişim: 08505026141

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler