sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Adidas Ürününe Sahip Çıkmıyor

Arzu Arzu06 Temmuz 13:54

Merhabalar Eskişehir Koray Spor mağazasından şubat ayında kızıma da oğluma da toplamda 800 TL'ye adidas Superstar aldım. Daha 1 ay olmadan yanlardan açılma yaptı ve ayakkabının dil kısımları birbirine eşit değil. Biri uzun biri kısa. Araya pandemi süreci girdi ve çocuk ayakkabıyı hiç giymedi 3 Haziran ayıda ayakkabıyı incelemeye gönderdik olumsuz sonuç geldi, mağazadan teslim almadan tekrar incelemeye gönderdik yine olumsuz. Mağaza çalışanı bile bunun çocuğun yapamayacağını söylediği halde adidas ürününe sahip çıkmadı. Ayakkabının dil kısımlarını ben mi eşitsiz yaptım. 20 yıldır adidas kullanıcısıyım çocuklarıma da doğduğundan beri adidas alıyorum. Şunu bilin sevgili adidas yetkilisi sizin için 1 müşteri önemli değildir ama 1 müşteri kaç müşteri kaybettirir. Artık adidas ürünlerini almayacağız. Para sizin sandığınız kadar kolay kazanılmıyor hele de şu dönemde. Bundan sonraki hakkımı Tüketici Mahkemesinde arayacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Arzu 06 Temmuz 14:14

Yalandan sadece orada ilgili, gözükmek için arıyorsunuz, bana kalkıp sonucu okuyorsunuz, ayakkabının resmini de ekleyeceğim herkes görsün bakalım kullanıcı hatası mı yoksa firma üretim hatasımı. Marka değerinizi yerle bir etmişsiniz.

adidas Logo adidas 06 Temmuz 14:08

Değerli Müşterimiz; Öncelikle yaşamış olduğunuz sorunu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konu ilgili birimlerimize aktarılmış olup en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. İyi günler dileriz. adidas Group Müşteri Hizmetleri İletişim: 08505026141

profile-icon Arzu 06 Temmuz 13:48

DRM4975924 takip numaram

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Funda 3 hafta önce  

    Evet size katılıyorum ilgileniyormuş gibi yapıyorlar ürünü kontrole bile gönderiyorlar ama hiçbir zaman üretim hatası demiyor. Hep kullanıcı hatası deniliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler