09 Şubat
#11562054

Adidas Daroga Plus Lea Ayakkabının Rengi Soldu!

01.08.2018 tarihinde Adidas online mağazasından aldığım "Adidas Daroga Plus Lea" markalı outdoor ayakkabısını 4 ay içinde 4-5 kez şehir içinde (sadece1-2 saat) ve son olarak da ocak ayında 2 saatlik ormanlık alandaki bir yürüyüşte kullandım. Sadece temiz bir bez ve su ile sildiğimde ayakkabının rengi soldu.


19.01.2018' de kargo ile belirtilen adrese inceleme için gönderdim. 12 gün sonra incelemeye aldılar (drm 4844998) ve 2 gün içinde benim hatam olduğuna karar verdiklerini müşteri hizmetlerinden öğrendim. Kabul etmiyorsam Tüketici Mahkemesi'ne gitmem gerektiği söylendi. "Outdoor ayakkabı" ve açıklamasında " en zor kullanım şartlarına dayanıklı... " yazan bu ürün 2 saat ormanlık alanda yürüyüş ile kullanılamaz hale geldi.


Her zaman Adidas ürünlerini tercih ederim ve daha önce yaşadığım birkaç sorunda geri gönderme gibi yollara başvurmadım fakat bu "outdoor" ürünün 2 saat kullanılıp bu hale gelmesi ve incelemede benim hatam çıkması gerçekten insanı çileden çıkartıyor.


Burada ki diğer "Daroga " serisinin birçok şikayetini okuyan herkes kolayca sorunun bu ürünlerde olduğunu görebilir. "Adidas Daroga" adı altında sayfalarca şikayet var.


Müşteri hizmetlerinin yapması gereken bu şikayetlere otomatik " teşekkür ederiz, geri dönüş yapılacak vs... " cevapları yerine bu ürünlerde ki tasarım ve malzeme hatasını kabul edip hatayı telefi etmektir. Bu ürünün bu kadar çok şikayet alması üst düzey yetkililere iletilmeli.


Eğer bunu kabul etmiyorsanız en azından ürünü outdoor sınıfından çıkartıp yılda en fazla 2-3 kere evin içinde giyilebilecek bir ayakkabı olarak değiştirin lütfen. Keşke almadan bu sitede olan şikayetleri görseydim. Mahkemeler ile uğraşacak vaktim yok fakat her yerde bunu anlatacağım ki başka insanlar da zarar görmesin.

Engin Engin 1.826 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • adidas Temsilcisi11 Şubat

    Değerli Müşterimiz; adidas markasına gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. adidas olarak; en önemli önceliklerimizden biri müşteri memnuniyetinin korunmasını ve iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda sizleri her kanaldan dinlemeyi ve aldığımız geri bildirimlerle sunduğumuz deneyimi iyileştirmeyi hedefliyoruz. Şikayetiniz tarafımıza daha önce çağrı merkezi kanalımız üzerinden ulaşmış, konuyla ilgili gerekli incelemeler ilgili ekiplerimiz tarafından özenle yapılmıştır. Prosedürlerimiz ve çalışma prensiplerimiz doğrultusunda yapılan inceleme ve değerlendirmenin sonucu, çağrı merkezimiz tarafından sizinle paylaşılmıştır. İletmek istediğiniz görüşleriniz için bizimle aşağıda yer alan bilgilerden irtibata geçebilirsiniz. İyi günler dileriz, adidas Group Müşteri Hizmetleri İletişim: 08505026141

Ziyaretçi Yorumları