08 Ağustos 2016 #6134272

Adidas Ayakkabı Değişimini Onaylamıyor

Geçenlerde Adidas mağazasından ayakkabı aldım. 1 hafta kullandım ayakkabıda açılma vardı dikiş yerlerinde. 10 gün sonra aldığım yere götürdüm. 1 hafta sonra bir numara verdiler ararsınız dediler. Aradım red onayı geldiğini söylediler. Neden olduğunu soruyorum kullanımla alakalı olduğunu söylüyorlar. Ya size soruyorum; 1 hafta kullanılan ayakkabı nasıl olur da benim kullanımımla alakalı?


İlk defa Adidas ayakkabı almıyorum. Zaten hiç böyle bir olay yaşamadım. Ne Adidas'la ne de başka markalı ayakkabılarla. Lütfen yetkililere söylüyorum bu konuyla ilgili bilinçlendirin beni böyle bir şey olamaz ya. Ulaşamıyorsanız mail atacaklarını söylediler, haber verilecekti sözde. Haber falan yok. Kimse ne arıyor, ne bir şey söylüyor. Lütfen cevap bekliyorum.

Enes 168 Okunma

Cevaplar

  • adidas Temsilcisi08 Ağustos 2016

    Sayın Tüketicimiz, adidas ürününüz, ilgili şikayetiniz doğrultusunda uzmanlarımız tarafından tüm dünyada geçerli olan adidas standartlarına uygun olarak incelenmiş ve yapılan inceleme neticesinde başvurunuza konu olan sorunun materyal kusuru bulunamaması sebebiyle, talebinizi kabul edemeyeceğimizi üzülerek belirtmek isteriz. Saygılarımızla adidas Müşteri Hizmetleri

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön