17 Ocak
#11462487

Adidas Ayakkabı Bağcığı Ayakkabının Kendi Kumaşını Kesti!

Ayakkabımın kendi bağcığı fazla sıkı olmamasına rağmen ayakkabı kumaşını kesmiştir. Şikayetim bu şekildedir. Daha önceki incelemeye gönderdiğim de, "" 23.12.2017 tarihli 5411624 numaralı fatura ile almış olduğunuz BB4624 artıcle numaralı Terrex SWİFT r GTX ürünümüz hakkındaki açılma başvurunuz uzmanlarımız tarafından incelenmiş ve yapılan inceleme sonucunda başvurunuza konu olan üretimden kaynaklı bir hata bulunmadığı, ürünün kullanım ya da bakımı sırasında, hatalı işlem gördüğü tespit edilmiştir”. Şeklinde cevap mektubu göndererek olumsuz kararı çıkmıştır. Bunun nedeni ayakkabının şikayetim doğrultusunda incelememiş olmasıdır.


Ayakkabının bağcığının kendi kendini kesmesi yönünde inceleme yapılmamıştır, çünkü bu durum tamamen üretim kaynaklı bir hatadır ve bu bağcık kesme sorununu aynı şekilde daha önce kuzenimin ayakkabısında da yaşamış bulunmaktayız sonucunda kuzenime "" DRM4752066 takip numaralı talebinizin kabul olması " şeklinde olumlu rapor çıkmıştır. Ayakkabı bağcığının ayakkabıyı kesmesinin kronik bir problem olduğu daha önce Adidas tarafından kabul görmüştür.


Ayakkabıyı gönderildiği gündem itibaren 21 iş günü inceleme yasal süreci geçmiş ve neredeyse 32 gün olmuş kendilerine bu durumu bildirmeme rağmen kanunu hiçe saydıklarını şikayet varsa Tüketici Hakem Heyeti'ne gitmemiz gerektiğini dile getirmiş ve beni mağdur etmişlerdir. Ben ayakkabıyı kendilerine tekrar gönderiyorum. Ayakkabımın bire bir değişimi veya şu an ki enflasyon artış değerleri karşılığındaki güncel fiyat değerinden fiyat karşılığı olan para iadesi istiyorum. Yardımlarınızı arz ederim.

Fatih Fatih 3.783 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Fatih18 Ocak

    Ben ayakkabi alırken bir çift kuzenime bir çift kendime aldım onynkinide aynı ptoblemle incelemeye gönderdik olumlu bu şekilde "değerli müşterimiz DRM4752066 takip numaralı talebinizin kabul olması sebebiyle ürün değişim cekinizin başvuruda bulunduğunuz satış noktamıza ulaştığını bilgilerinize sunarız. B153" cevap aldık benimkine olumsuz cevap vermeniz normal bir durum değildir. Adidas ayakkabi bağcığının kendi ayakkabi kumaşının kesmesinin normal durum olmadığını kabul etmiştir. Bu örnek gönderime istinaden benim ayakkabımdaki aynı problemi çözüme ulaştırmanızı bekliyoruz

  • adidas Temsilcisi17 Ocak

    Değerli Müşterimiz; adidas markasına gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. adidas olarak; en önemli önceliklerimizden biri müşteri memnuniyetinin korunmasını ve iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu kapsamda sizleri her kanaldan dinlemeyi ve aldığımız geri bildirimlerle sunduğumuz deneyimi iyileştirmeyi hedefliyoruz. Şikayetiniz tarafımıza daha önce çağrı merkezi kanalımız üzerinden ulaşmış, konuyla ilgili gerekli incelemeler ilgili ekiplerimiz tarafından özenle yapılmıştır. Prosedürlerimiz ve çalışma prensiplerimiz doğrultusunda yapılan inceleme ve değerlendirmenin sonucu, çağrı merkezimiz tarafından sizinle paylaşılmıştır. İletmek istediğiniz görüşleriniz için bizimle aşağıda yer alan bilgilerden irtibata geçebilirsiniz. İyi günler dileriz, adidas Group Müşteri Hizmetleri İletişim: 08505026141

Ziyaretçi Yorumları