01 Nisan 2013

Adidas Ürünümde Fabrikasyon Bazlı Yıpranmalar!

Bundan yaklaşık 11 ay önce Adidas Marka yazlık bir spor ayakkabısı aldım. 11 ayın son 1 - 2 ayı ürünün garantiye gönderilmesi, geri gönderilmesi gibi sebeplerden kayboldu. Ürünün topuk bölgesinde, tabana yapışan yerinde açılmalar meydana geldi.

Ürünü aldığım firma aracılığıyla garantiye yolladım fakat ürünüme ret geldi. Kendi ayakkabım haricinden aynı modelden çevremde görüyorum. Aynı sebeplerden dolayı aynı bölge de açılmalar mevcuttur. Bu yüzden kronik bir sorun olduğunu düşünüyorum ve Adidas'ın ürünün fabrikasyon hatası olmadığını kabul etmemesi fazlasıyla güven kırıcı.

Soner 107 Okunma

Cevaplar

  • Soner 01 Nisan 2013

    Sizin o " tüm dünyada geçerli olan adidas standartlarının" ne kadar berbat olduğunu bir kez daha açıklamış oldunuz. Her şikayetin altına aynı metni kopyala yapıştır yapıyorsunuz. Bu sizin ne kalitesiz bir firma olduğunuzu da gösteriyor. Tüketici haklarına başvurumu yaptım. Bu işin peşini bırakmam. İlgisizliğiniz için teşekkürler.

  • adidas Temsilcisi01 Nisan 2013

    Sayın Tüketicimiz, adidas ürününüz, ilgili şikayetiniz doğrultusunda uzmanlarımız tarafından tüm dünyada geçerli olan adidas standartlarına uygun olarak incelenmiş ve yapılan inceleme neticesinde başvurunuza konu olan sorunun materyal kusuru bulunamaması sebebiyle , talebinizi kabul edemeyeceğimizi üzülerek belirtmek isteriz. Saygılarımızla adidas Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön