23 Mart 2013

Adidas Üretim Hatası Olan Ayakkabıyı Değişim Yada İade Almıyorlar!

İzmir YKM mağazasından aldığım Adidas marka ayakkabıyı sadece bir iki kez giyebildim.Fakat hiç bir şekilde rahat edemedim.Sağ tekinin küçük baş parmağının olduğu kısımdan birşey batıyor (sanırım bir dikiş hatası) ve hiç yürüyemiyordum.1 sene süresi dolmadan firmaya göndermek istedim.Gönderdik fakat üretimden kaynaklanan bir sorun olmadığı söylenip geri gönderildi.

Ayağımda kemik bozukluğu gibi rahatsızlığım yok.Çünkü şimdiye kadar aldığım hiç bir ayakkabıda böyle bir sorun yaşamadım.Neden sol değilde sağ tekinin o kısmı vuruyor ve rahatsız ediyor? Bu nasıl üretim hatası olmuyor açıklar mısınız bana ?Ayakkabılarımın değişimi yada ücretini talep ediyor,gereğinin yapılmasını arz/rica ediyorum.

Emine 49 Okunma

Cevaplar

  • adidas Temsilcisi26 Mart 2013

    Sayın Tüketicimiz, adidas ürününüz, ilgili şikayetiniz doğrultusunda uzmanlarımız tarafından tüm dünyada geçerli olan adidas standartlarına uygun olarak incelenmiş ve yapılan inceleme neticesinde başvurunuza konu olan sorunun materyal kusuru bulunamaması sebebiyle , talebinizi kabul edemeyeceğimizi üzülerek belirtmek isteriz. Saygılarımızla adidas Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön