26 Mart 2013

Adidas Para İadesi İstiyorum!

Çanakkale adidas mağazasından aldığım ayakkabının daha 12.nci günde yanından açılması sonucu mağaza yetkilileriyle bağlantıya geçerek iade ettim bana yaklaşık 1 ay sonra bir çek gönderdiler bende o ayakkabının artık sağlamlığına güvenmediğimden başka bir model almak için 1 1.5 ay kadar bekledim.

Ancak kendi zevkime göre bir ayakkabı bulamadım ve tekrardan belki 1 ayakkabılık bir üretim hatası olmuştur diye tekrardan aynı ayakkabıyı aldım ancak aldığımın daha 6.ncı gününde tekrardan açılma yaptı ve bu sefer para iadesi için müşteri hizmetlerini aradığımda bana tekrardan göndermem gerektiğini ve para iadesinin kesinlikle olmadığını söylediler ayakkabını fiyatı 135 lira ve bu adidasın ayıbıdır.

Emin 112 Okunma

Cevaplar

  • Emin 28 Mart 2013

    basma kalıp bir msj daha net bilgi verilebilirdi bundan sonra asla adidas almıyorum aldırmamda çevreme.....

  • adidas Temsilcisi27 Mart 2013

    Sayın Tüketicimiz, Hatalı ürün ile ilgili adidas'ın genel prosedürü gereği ürünlerin satış noktasına fiş ya da faturasıyla birlikte bırakıldıktan sonra,ürün inceleme altına alınır ve şikayetiniz doğrultusunda uzmanlarımız tarafından tüm dünyada geçerli olan adidas standartlarına uygun olarak incelenir ve yapılan inceleme neticesinde başvurunuza konu olan sorunla ilgili daha sonra size olumlu ya da olumsuz bilgi verilir. Saygılarımızla adidas Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön