Accort Giyim Ürün Renginde Solma Meydana Geldi!

Kübra K. |

Accort İzmit şubesinden 16.04.2016'da, a31201600000*** fatura no. 1614*** koduyla tunik aldım. Tuniği giymeye başladığımda omzunda renk solması başladı. Ürün ıslak gibi gözüküyor. Ürünü o şekilde kullanmaya devam ettim. İlerleyen zamanlarda kolları ve sırtında da renk solması başladı. Ürünü mağazaya götürdüğümde onlarda ıslak sandılar, fakat ürün kendiliğinden öyle olmaya başladı.

Çok çirkin duruyor, giyilecek gibi değil. Accort markasının kalitesine güvenip aldım, ama hayal kırıklığı oldu. Ürünün iadesini talep ediyorum. Eğer Accort firması gerekeni yapmazsa Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım. Gereğinin bir an önce yapılmasını talep ediyorum.

Etiketler :

Garanti Kapsam Kumaş-Deri vb. Malzeme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Kübra K.
    01 Kasım
    11:11

    İzmit Accort mağazası ürünü firmaya göndermedi. Kuru temizlemeye yolladık dedi. Bi de ürün dolapta duruyordu. Benimle iletişime de geçmediler. Numaramı kaybetmişler. Sorumsuzlar. Kuru temizlede sorun hallolmamış. Giysi ıslakmış gibi duruyor. Sorunumu çözmediler. Yapılacak bir şey yok deyip firmaya yollamıyorlar. Hiç memnun kalmadım. Kesinlikle bir daha alışveriş yapmam. Müşteriye saygıları bile yok.