A101 Uzun Bekleme Süresine,  Ek Siparişteki Tek Kampanya Ürününü Göndermiyor

Nuray Nuray25 Temmuz 12:12

A101 firması online satış kanalı üzerinden sipariş verdim. Anasayfa slider'larında yer alan çay bardaklarından da sipariş ettim. 2 adet 39.95 'ten 9.95'e düşen bu ürünleri sipariş ettim. Aldığım ürünlerin gelmesini beklerken müşteri hizmetlerini arayayım dedim. Bant kaydı 5 günü içerisinde yollanır yoğunluk var dedi. Uzun denemeler sonucu bant kaydının bilgisi dışında hiçbir yardımı olmayan eğitimsiz müşteri temsilcisine bağlanabilince de aynısını duydum. Bu süre sonunda indirimdeki çay bardaklarının tükenip tükenmeyeceğini sordum. Kesinlikle size gönderilecektir dedi.

Stoklardan sipariş etmişsiniz dedi. Mecburen sipariş ettiklerimi ikinci kez almak için markete gitmem gerekti ve yeniden alışveriş yaptım. Tabi marketten indirimdeki çay bardaklarından evde fazla olur diye satın almadım. Nasıl olsa onlar da gelecekti. Ama siparişin ikinci günü bant kaydının aksine bu günkü e-ticaret sisteminin süre skoruna göre ölümü gösterip sıtmaya razı edecek denilen bir sürede 2 gün sonra kargoya verdiler ve 3. gün elimize ulaştı. 

O da ne Aras Kargo beklenenden küçük bir koli getirdi. Herhalde sığdırmışlardır dedik. Kutuyu açınca indirim toplam 60 TL indirimle aldığım ürünler olan toplam liste fiyatı 79.90 olan benim 19.90'a aldığım ürünler yoktu. Ürün iadesinin bana haber verilmesine normalde gerek yok ancak kocaman slaytlarla sırf almanız için yapılan bu ürünü alamadıktan sonra diğer ürünleri online sitenizden almanızın hiçbir faydası yok. Ya ürün iadesini gerçek ürünün fiyatı üzerinden yapın ya da ürünü göndermeden önce sorun. Sırf alışverişi yaptırayım nasıl olsa göndermem anlayışı var. Art niyetin sınırlarında dolaşıyor A101. Ucuz satış kanallarından bile daha kötü bir yaklaşım sergiliyor. Bunun adı yanıltıcı satış.

Müşteri hizmetlerinizi bir daha aramaya gerek görmüyorum. Tek çalışıyorlar herhalde 24 kişi bekleme listesi olabilir ama 18. Dakikanın sonunda bu sayının hala 19 olması kabul edilemez. Belki de 120 dakika bekleyen olmaz diye böyle bir teknik oluşturdular. Marketlerinizden bile mecbur kalmazsam asla ürün almayacağım diğer alternatiflerinizi tercih edeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

A101 Logo A101 27 Temmuz 12:53

Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Şikayetinizi yetkili birimlerimize iletebilmek adına sipariş numaranızı paylaşır mısınız? İyi Günler Dileriz, A101 Yeni Mağazacılık A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler